Amed’de 3 Mart 2017 tarihinde “Herkes için müzik, her yerde müzik” şiarıyla kurulan ve Kürt müziği için okul görevi gören Ma Music, daha önce gündeme gelen müzik köyü (Gund Ma) projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ma Music Koordinatörü Şêrko Kanîwar, konuya dair Yeni Yaşam gazetesine konuştu.

Telefon ve araç olmayacak

Kanîwar, projeye dair şunları söyledi: “Bir hayalimiz var. Hayalden öte bir çalışmamız var. Hayalimiz, bir müzik köyü kurmaktı. Biz, bu köyün oluşması için ilk adımlarımızı attık. Müzik köyü ne yapacak? Müzik köyü, Amed’te Dicle Nehri kenarında yaklaşık yüz dönümlük bir arazi üzerinde inşa edilecek. Ma bünyesinde yürütülen bütün çalışmalar orada yürütülecek. Yine bir sinema, tiyatro, govend sokağı olacak. Aileler, çocukları ile birlikte orada kalabilecek. Orada hem üretim olacak hem sanat öğrenecekler hem de günlük rutin köy yaşamına dahil olacaklar. Kış hazırlıkları yapacaklar, bahçe sulayacaklar. Köyün otobüsü olacak, araçlar girmeyecek, mobil telefonlar girmeyecek. Topraktan koparılmışız yine toprakla temas edeceğiz. Müzik köyü olacak, adı da ‘Gund Ma’ olacak. Yani, sloganımızda olduğu gibi köyler kaldı, kalmaya da devam edecek. (Gund Ma) Köyün amacı, şehri yıkmak değil, köy kültürünün kalıcılaşmasını sağlamak istiyoruz.

6 aylık kampanya

Mimarisini çizmeye başladık. Betorname bir yapı olmayacak. 6 aylık dünya çapında bir kampanya yapacağız. Haberiniz, aynı zamanda deklarasyonumuz olacak. Hedefimiz, ‘1 milyon kişi bir milyon taş’ olacak. Kürt çocukları için bir milyon insan yok mu ki; bir milyon taş toplamayalım. Diyeceğiz, ‘Buyurun, siz de bir taş alın.’ Hedefimiz, para toplamaktan çok, bir milyon insana ulaşarak bir bilinç oluşturmak. 6 ayın ardından köyün yapımına başlayacağız. Artık köylerden şehre geleceğiz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz