İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan piliç üreticisi Lezita’da fabrikasında çalışan Öz Gıda İş üyesi işçiler, kötü çalışma koşulları, düşük ücret ve sendika taleplerinin reddedilmesi sebebiyle 7 Mart 2024 tarihinden itibaren grevi sürdürüyor.

Yaklaşık 2800 civarında işçinin çalıştığı fabrikada, 200 civarında işçinin fabrika önünde grevine devam ederken, diğer işçilerin içerde çalışmaya devam ettiğini söyleyen işçiler, patronun çeşitli oyunlarla grevi kırmaya çalıştığını dile getiriyorlar.

İşçiler, Lezita patronun, sendikanın yetki aldığı Aralık 2023’ten bu yana fabrikada sendikal örgütlenme yapan 30 işçiyi işten çıkardığını, grev ilanından sonra işçi alımı ve işten çıkarmalar yasak olmasına rağmen, Lezita fabrikasında grevden önceki son bir haftada yaklaşık 10 işçinin işten çıkarıldığını dile getirdiler.

Kötü çalışma koşulları, düşük ücret ve sendika taleplerinin reddedilmesi sebebiyle grev yapmak zorunda kaldıklarını anlatan işçiler, baskılara, jandarma müdahalesi ve gözaltılara maruz kaldıklarını, ancak haklarını alana kadar direnişi sürdürmeye kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

İşçilerin direnişi sürerken, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin işçilere destek için ziyaretleri de sürüyor. Grev yerini ziyaret eden İzmir İşçi Emekçi Birliği bileşenleri de desteklerini ifade ederken, grev hakkında bilgiler aldılar.

İşçiler ve örgütlenme sorumlusu Hüseyin Zorlu greve ilişkin Kanal Ada televizyonuna açıklamalarda bulundular.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz