Legrand’da eylül 2023 ve eylül 2025 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi, arabulucu döneminde anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşmanın sonucunda işçilerin ücretlerine yüzde 100 oranında zam yapılırken, aylık 4 bin lira net kreş yardımı da sözleşmeye eklendi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) bulunan Legrand’da örgütlü Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube ile patron arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmeleri 5 toplantının ardından arabulucu sürecinde anlaşmayla sağlandı. Anlaşmanın ayrıntılarını vardiya değişiminde fabrikada işçilere açıklayan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, işçilerin aylık 4 bin lira kreş yardımı elde ettiğini söyledi.

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamada TİS’in detayları şöyle paylaşıldı:

  • Ücret zammı, birinci 6 aylık dönem için çıplak saat ücretlerinde ortalama yüzde 100 artış olarak kabul edildi. (Tüm üyelerimizin saat ücretlerine 51.5 tl zam yapılmıştır. Bu zammın yanında her kıdem yılı için saat ücretlerine 15 yılı geçmemek üzere 2 TL kıdem zammı yapılacaktır. Emekli olup çalışanlara kıdem zammı ilk işe girdikleri tarih itibarıyla yapılacaktır.)
  • 1 Mart’tan sonra (sözleşmemizin ikinci 6 aylık dönemi için) Eflasyon+4 puan refah payı eklenerek zam yapılacaktır.
  • Sözleşmemizin üçüncü 6 aylık döneminde, enflasyona 3 puan refah payı eklenerek zam yapılacak.
  • Son dönem olan dördüncü 6 aylık dönemde ise enflasyon+2 puan refah payı eklenerek zam yapılacak.
  • 1 Eylül 2023 tarihinde, yüzde 100 oranındaki zam, aylık olarak ücretle birlikte ödenen yakacak yardımı ile yüzde 105 oranına ulaşmıştır.
  • Sosyal haklar ise, sözleşmenin birinci yılında yüzde 125 ile yüzde 600 oranında, ikinci yılında yıllık enflasyon +4 puan refah payı eklenerek artacaktır.

Kazanılan yeni haklar ise;

  1. Ulusal ve dini bayramlarda fazla mesai ücreti %250 ye çıkacaktır. • Hafta tatili fazla mesai ücreti yüzde 200 e çıkacaktır.
  2. İş yerine yeni işe başlayacaklar için en düşük ücret asgari ücretin yüzde 8 fazlasından aşağı olmayacaktır.
  3. Ayrıca Kreş ücreti olarak 4000 TL aylık net ücret ödemesi yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz