Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından yayınlanan makalede, Kuzey ABD’nin Orta Doğu’daki çatışmaların ‘tek suçlusu’ olduğu vurgusu yapılırken, değerlendirmede, “(ABD) Bu savaşı desteklerken çatışmaların sorumluluğunu Filistin tarafına yüklemeye çalışıyor. Bununla birlikte kendileri de kasıtlı olarak çatışmayı kışkırtıyor” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore resmi ajansı, Ortadoğu’daki durumun giderek kötüleşmeye devam ettiğini vurguladığı amakalesinde, “Bölge ‘topyekün bir savaşa’ yaklaşıyor” diye yazdı.

Orta Doğu’da topyekün bir savaşa dönüşebilecek bölgesel gerilimlerin yaratıcısının ABD olduğunun altını çizen KCNA, bu bölgedeki katliamların ABD’nin taraflı ve kasıtlı kışkırtmaları nedeniyle yoğunlaştığını da eklediği açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Akut çatışmanın patlak vermesinin ardından ABD, İsrail’e derhal destek ve silah tedarik sözü vermiş, ayrıca uçak gemilerini çatışma bölgesine göndermiştir. Bununla birlikte ülkenin savunma bakanı ve hatta ABD Başkanı (Joe Biden) da dahil olmak üzere üst düzey yetkililerin bu savaşı aktif olarak desteklemesi dikkat çekicidir. Böylece ABD, 18 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi’nde veto yetkisini kullanarak çatışmayı istikrara kavuşturmayı amaçlayan devrimi engellemiş, böylelikle diğer ülkelerin sunduğu ‘bölgedeki gerginliği azaltma’ fırsatını kasten yok etmiştir.”

KCNA, makalesindeki açıklamasında, ABD’nin Filistin topraklarını yasadışı bir şekilde işgal eden, sürekli silahlı saldırılar düzenleyen, sivilleri öldüren ve Yahudi yerleşimlerini genişleten İsrail’i ‘her zaman’ desteklediğini hatırlatırken, bununla yetinmeyerek Ortadoğu’daki durumun sorumluluğunu saldırganlıkla suçladığı Filistin’e kaydırmaya çalıştığını, ancak adil uluslararası toplumun bunu şiddetle reddettiğini vurguladı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı, yayınladığı makalesini, “Dünya toplumuna göre gezegendeki istikrar ve güvenlik, ‘ABD’nin tek taraflı ve ikiyüzlü dış politikası’ nedeniyle tehdit altındadır” diye sonlandırdı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz