Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Kobanê kumpas davasında HDP’li siyasetçilere dönük ağır hapis cezası kararlarına ilişkin Esenyurt’ta halk buluşması düzenledi. “Kobanê onurumuzdur, kumpaslara geçit vermeyeceğiz” pankartı açılan buluşmaya DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Seyit Aslan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Kaldıraç Hareketi ve yüzlerce kişi katıldı.

İlk olarak DEM Parti bileşenlerinin eş genel başkanları, sözcüleri ve DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanları halkı selamladı.

Aslan: Arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşana kadar mücadeleye devam

Kobanê tutsaklarını selamlayan EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan, “Arkadaşlarımızı özgürlüğe kavuşturana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi. “Tek adamın önünde hiçbir zaman boyun eğmedik, af dilemedik. Bugün de saray rejiminden dileyecek bir affımız yok” diyen Aslan, mücadeleyle haklarını kazanacaklarını söyledi.

Aslan, şöyle devam etti: “Demokrasi isteyenlere ve Kürt sorununda barışçıl çözüm isteyenlere karşı çok büyük katliamlar yaşandı. Bu katliamların nedeni iktidarlarını korumak. Hiçbir diktatör ömür boyu hayatta kalmaz eninde sonunda Kürt ve Türk halkına hesap verecekler, hesap vermekten kaçamazlar.”

Demir: Kimse bizi yolumuzdan döndüremez

HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, Kobanê kumpas davasının siyasi bir intikam davası olduğunu vurgulayarak, bu davanın çöktüğünü söyledi. “Bu dava HDP’nin Kürtlerle, devrimcilerle, halklarla yürüttüğü mücadelenin önüne ket koymak için planlandı” diyen Demir, iktidarın tüm kumpaslarına rağmen Türkiye’deki devrimcilerin, Kürt halkının yanında olmaya devam ettiğine işaret etti.

Kobanê davasını açanların tarihin çöp sepetine gömüleceğini, yargılananların ise ülkenin aydınlık geleceği olarak var olacağını söyleyen Demir, “Biz 1 Mayıs’ta, Kobanê Direnişinde ve Van Serhıldanında olduğu gibi güçlü şekilde mücadelenizi sürdüreceğiz. Doğru yoldayız, kimse bizi yolumuzdan döndüremez. Bijî berxwedana zindanan. Biji berxwedana Kobanê” dedi.

Bakırhan: Meydanları doldurarak büyük bir ders vereceğiz

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Kobanê’nin DAİŞ barbarlığını toprağa gömen bir direnişin adı olduğunu söyledi. “Kobanê gericiliğin kalesinde, kadınların yok sayıldığı o coğrafyada kadınların mücadelesine, emekçilerin ve devrimcilerin mücadelesine örnek olan büyük bir devrimdir” diyen Bakırhan, bu nedenle Kobanê’yi savunanların yargılandığını söyledi.

“Kobanê birileri için bir kumpas davası olabilir ama bizim için özgürlüktür, direniştir ve öyle kalacaktır” diyen Bakırhan, hapishanelerdeki bütün siyasi tutsakların özgürleştiği bir Türkiye’yi hep birlikte göreceklerini söyledi. 31 Mart’ta halkın iktidara büyük bir ders verdiğini ancak iktidarın bu dersi anlamadığını ifade eden Bakırhan, “Yeniden, daha güçlü şekilde bu meydanları, mücadele merkezlerini bütün renklerimizle ve farklılıklarımızla doldurarak bizi kumpas davası ile mahkum edenlere büyük bir ders daha vereceğiz” dedi.

“Selam olsun direnenlere”

Zulüm düzenini Türkiyeli emekçiler ve Kürtlerin mutlaka bitireceğini söyleyen Bakırhan, şöyle devam etti: “Mahkeme salonlarında arkadaşlarımız yargılanmadı; o çürümüş zihniyet, o emekçi ve kadın düşmanı zihniyet, o genç düşmanı zihniyet yargılandı. Yargılanan biz değildik. Yargılayanlar sizin yoldaşlarınızdı. Selahattinler, Figenler, Nazmiler, Aliler idi. Onun için Kobanî Kumpas Davasında yargılanan yoldaşlarımızla ne kadar gurur duysak azdır. Onlar onurluca durdu, dik durdu. Onlar baş eğmedi, boyun eğmedi. Onlar sözünü sakınmadan Seyid Rızalar gibi, Şeyh Saidler gibi, Denizler gibi, İbrahimler gibi, Mazlumlar gibi dimdik ayakta durdular.”

Dayanışma ve birleşik mücadeleyi güçlendirme çağrısı yapan Bakırhan, “Böyle zulüm uygulayan birçok iktidar geldi geçti ama İboları, Mahirleri, Denizleri, Mazlumları hatırlıyoruz. Gültan gibi, Sebahat gibi, Selahattin gibi, Figen gibi direnenler tarihin onurlu sayfalarında yerini alacak ama bu zulmü yapanlar tarihin kirli ve kara sayfalarında unutulup gidecek. Direnenlere selam olsun, mücadele edenlere selam olsun! Baş eğmeyenlere, itiraz edenlere, birlikte ortak demokratik bir ülke mücadelesi yürüyenlere selam olsun” dedi.

Buluşma boyunca, “Biji berxwedana Kobanê”, “Biji berxwedana zindana”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Kobanê düşmedi, düşmeyecek” sloganları atıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz