İçişleri Bakanlığı tarafından dün devlet gazetesi Granma’da yayınlanan açıklamada, Küba’nın “ABD tarafından örgütlenen ve finanse edilen bir kontrgerilla saldırısını” engellediğini açıkladı.

Küba İçişleri Bakanlığı’nın “uzman birimleri” tarafından yürütülen soruşturma sonucunda, “ABD topraklarında planlanan bu eylemlerin ana faili” olan Ardenis Garcia Alvarez’in tutuklandığını belirtti.

Açıklamada García Álvarez’in “Küba’ya deniz yoluyla kaçak olarak girdiği ve ülkede şiddet eylemleri gerçekleştirmek üzere bir planının parçası olarak ateşli silahlar ve mühimmat getirdiği” belirtildi.

Aynı kaynağa göre Ardenis Garcia Alvarez 2014 yılında ABD’ye düzensiz olarak göç etti.

Açıklamada daha fazla ayrıntı verilmeksizin “Ulusal topraklarda ikamet eden ve komployla bağlantılı olan diğer kişiler tutuklandı” denildi.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı soruşturmasının “ABD’de tasarlanan, finanse edilen ve yönetilen planların uygulanmasını engellediği” vurgulandı.

Küba, geçtiğimiz aralık ayında Havana’nın, Küba’ya karşı “terörist eylemlerle” bağlantılı olmakla suçladığı düzinelerce kişi ve kuruluşu listeleyen bir “Ulusal Terörist Listesi” yayınladı. Bu kişiler ada dışında, çoğunlukla da Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor.

Bu kişiler arasında, Küba tarafından 1997 yılında Havana’daki otelleri hedef alan bir dizi bombalı saldırıya ve 1991-2001 yılları arasında eski lider Fidel Castro’ya (1926-2016) karşı düzenlenen başarısız kontrgerilla saldırısına karışmakla suçlanan kişiler de bulunmaktadır.

Washington mayıs ayında Küba’yı “terörle mücadelede tam iş birliği yapmayan ülkeler” listesinden çıkardı, ancak Küba, ABD’nin İran, Kuzey Kore ve Suriye’yi de içeren “terörü destekleyen devletler” kara listesinde yer almaya devam ediyor.

ABD 1962 yılından bu yana Küba’ya ticari ve mali ambargo uygulamaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz