İzmir Bornova’da Kristal Yağ fabrikasında çalışan işçilerin örgütlü olduğu Türkiye Tütün Müskirat Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tek Gıda-İş) ile şirket yönetimi arasında Toplu İş Sözleşmesi TİS) anlaşmazlığından kaynaklı başlayan grev devam ediyor. Sendika, fabrika önünde süren grevin 31’inci gününde basın açıklaması yaptı. Türk-İş’e bağlı sendikaların da destek verdiği açıklamaya, çok sayıda işçi katıldı.

Açıklamada konuşan Tek Gıda-İş Genel Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Köse, Arkas Holding ile yapılan arabuluculuk toplantısında şirketin, işçilerin pişman olmasını beklediğini aktardı. TİS süreci içerisindeki grev oylamasına tüm işçilerin katılarak yasal haklarına sahip çıktığını belirten Köse, “Grev oylaması sonucu alaycı bir tavırla dışarıdan ithal edecekleri işçilerle grevi bitireceklerini uman bir yönetimle karşı karşıyayız. Biz Kristal Yağ emekçileri olarak, maliyet unsuru olarak değil, insanca muamele görmek istiyoruz. Arkas Holding iştiraki olan Kristal Yağ’da başlayan TİS görüşmeleri tüm çabalarımıza rağmen uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır. Sendikal örgütlülükle iş bıraktığımız iş yerimizde 11 Haziran’dan bu yana maalesef grevdeyiz” diye belirtti.

“Kıllık sendeyse mücadele de bizde”

Ardından söz alan TÜRK-İŞ Ege Bölge Başkanı Hayrettin Çakmak ise, en başından beri müzakereye açık olduklarını söyledi. Çakmak şöyle devam etti:

“Fakat Fabrika Genel Müdürü Cuma günü şube başkanımızı fabrikaya çağırarak, ‘Yetki bende kıllık bende’ dedi. Biz de ona ‘Kıllık sendeyse mücadele de bizde’ diyoruz. Mademki bütün yetki sendeydi, görevini neden yapmıyorsun? Bölge ekonomisini neden zarar veriyorsun? İşçiye neden zarar veriyorsun? Çalışma barışını neden bozuyorsun? Yazık değil mi, günah değil mi? Buradan tekrar söylüyorum, Önder Bey’e seslenmek istiyorum. Sizin ne kadar babacan olduğunuzu, başka toplantılarda birbirimizi desteklediğimizi biliyorum. Bir an önce grevin sonlandırılmasını istiyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz