Moskova’da 22 Mart’ta bir konser salonunda 140’dan fazla sivilin öldürüldüğü saldırının sorumluluğunu IŞİD’in Afganistan kolu üstlenirken, Afganistan’da ABD’nin çekilmesiyle Ağustos 2021’de kontrolü ele geçiren Taliban çeteleri Rusya’nın “terör örgütleri listesinden” çıkarılması gündemde. Dünyanın genelinin uygulamalarını dehşetle karşıladığı Taliban çeteleri, kendisini yeterince şeriata uygun bulmayan IŞİD-Horasan’ın saldırılarının hedefinde olduğu iddia ediliyor.

Son söz Vladimir Putin’de

İlkin Rus devlet ajansı TASS’a konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Taliban üzerinden “terör” etiketinin kaldırılması ihtimalinin masada olduğunu ve nihai kararın Rusya’nın üst düzey liderliğine ait olacağını söyledi.

“Komşumuzdaki iktidar”

Ardından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a bugünkü basın toplantısında Taliban’la ilişkilerin mevcut durumu hakkında soru yöneltildi. Peskov, Moskova’nın acil sorunları çözmek için şu anda Afganistan’da iktidarda olan Taliban hareketiyle aktif diyalog sürdürdüğünü söyledi:

“Gerçek şu ki burası bizim komşu ülkemiz. Öyle ya da böyle onlarla iletişimimizi sürdürüyoruz. Diyalog gerektiren acil sorunları da çözmemiz gerekiyor. Aslında biz de onlarla herkes gibi temas halindeyiz. Aslında Afganistan’da iktidarda olan onlar.”

Peskov, “diyalog gerektiren acil sorunların” ne olduğunu belirtmedi.

“Değerlendirme sürecinin bitmesini bekleyelim”

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Taliban’ın “terör listesinden” çıkarılma ihtimaline dair açıklaması hatırlatıldığında, Kremlin Sözcüsü, “Bu seçeneğin değerlendirildiğini kendiniz söylediniz. Bu süreç bitene kadar bekleyelim, sonra Kremlin’in tutumu hakkında konuşabiliriz” dedi.

Taliban, Kazan Forumu’na davetli

Öncesinde TASS’a konuşan Dışişleri Bakanlığı İkinci Asya Dairesi Direktörü ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, 14-19 Mayıs’ta Kazan şehrinde yapılması planlanan Rusya – İslam Dünyası: Kazan Forumu’na bir Taliban heyetinin davet edildiğini söyledi.

Peskov, Taliban’ın Kazan Forumu’na heyet gönderip göndermeyeceği konusunda Kremlin’in herhangi bir bilgisinin bulunmadığını aktardı.

Taliban çetesinden kadınlar için recm fetvası mı?

Britanya’nın The Telegraph gazetesi, 29 Mart’taki haberinde, Afganistan devlet televizyonunda yayımlanan bir ses kaydına ulaştığını, ses kaydında Taliban’ın siyasi ve dini lideri Hibetullah Ahundzade’nin kadınları zina için taşlayarak öldürme (recm) cezasını uygulamaya başlayacaklarını söylediğini duyurdu. Buna göre Ahundzade, “Kadınları taşlayarak öldürmenin hak ihlali olduğunu söylüyorsunuz. Ama zinanın cezasını yakında uygulayacağız. Kadınları herkesin ortasında kırbaçlayacağız. Onları herkesin ortasında taşlayarak öldüreceğiz” diyerek ekledi: “Taliban’ın çalışmaları Kabil’in ele geçirilmesiyle bitmedi, daha yeni başladı.”

ABD’nin 1980’lerdeki Yeşil Kuşak projesinin ürünlerinden biri olan Taliban, Ağustos 2021’de Afganistan’da iktidarı yeniden ele geçirdiğinden beri kızlarla kadınların eğitim, istihdam ve kamusal alanlara erişimini yasakladı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz