Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu’nun, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iadesi için düzenlediği oturma eylemi 283’üncü haftasında devam etti. “İhraç tecrittir. Tecrit insan hakları ihlalidir. Hak ihlallerine hayır. İşimize geri döneceğiz” pankartı açılan açıklamada sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Eylemde konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı için KHK ile ihraç edilen 2 bin 212 Barış Akademisyeninden biri olan Mehmet Fatih Traş’ın hikayesini anlattı. Traş’ın 25 Şubat 2017’de yıldırma, mobbing, baskı ve ayrımcılık yüzünden intihara sürüklendiğini aktaran Karakaş, “Barış için attığı imzanın her ne pahasına olursa olsun mücadelesine devam ediyordu. Hayatta biriktirdiği dostlarından biri Mehmet Fatih Traş’ı Mardin Artuklu Üniversitesine önerdi. Ancak iki gün geçmeden Mardin Artuklu Üniversitesinden arayarak böyle bir atamanın yapılmasının olanaksız olduğunu söylediler” dedi.

“Barış mücadelesinden vazgeçmedik”

Traş’ın ardından İstanbul Aydın Üniversitesi’ne başvurduğunu ve bu görüşmesinin de olumlu geçtiğini belirten Karakaş, sonra yine yetkili birinin üniversiteyi arayarak Traş’ın “terörist” olduğunu ima ettiğini ve işe alınmadığını kaydetti. Toras Üniversitesi’ne yaptığı başvurunun da aynı şekilde sonlandığını kaydeden Karakaş, “Üzerindeki tüm baskıya, ötekileştirilmeye ve hedef gösterilmeye rağmen yoldaşımız Mehmet Fatih Traş hep bilime, barışa ve dostluğa kendini adamaya çalıştı. Emek, demokrasi ve barış mücadelesinde Mehmet Fatih Traş nezdinde yaşamını yitiren bütün canlarımızı sevgi ve saygı ile anıyoruz. Mehmet Fatih Traş yoldaşımız gibi onlarca yoldaşımız hayatını kaybetti, ülkeyi terketmek zorunda kaldı, mahpus edildi. Ama tıpkı Mehmet Fatih Traş yoldaşımız gibi bu yoldaşlarımızda hakkaniyet ve adalet arayışlarından vazgeçmediler” diye belirtti.

“1 günde 6 kadın katledildi”

Bir günde 6 kadının erkekler tarafından katledilmesine de değinen Karakaş, iktidarın ise bu tabloya karşı seyirci kalmaya devam ettiğini belirtti. Yine Erzincan İliç’te 9 işçinin cansız bedenlerinin günlerdir toprak altında olduğunu anımsatan Karakaş, “Durum böyleyken dün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bir gün içinde fındık bahçeleri, tarım arazileri ve ormanların bulunduğu alanlara açılmak istenen 3 maden ve 12 enerji projesi için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verdi. Mücadelemiz bu topraklara barış, adalet, eşitlik ve demokrasi gelinceye kadar devam edecek” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz