Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasının engellenmesine karşı eylemde olanlara yönelik devam eden gözaltı ve tutuklamaları protesto etti. Konfederasyonun genel merkezinde yapılan düzenlenen basın toplantısında “1 Mayıs tutukluları serbest bırakılsın, gözaltılar son” yazılı pankart yer aldı.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan KESK Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, iktidarın seçimlerde ders çıkartmadığını belirterek, “Yaşananlar iktidarın bir kez daha kurtuluşunu ve iktidarını devam ettirmesinin yolunu baskıya ve ranta dayalı politikalara devam ederek sağlamaya çalıştığını gösteriyor” dedi.

Koçak’ın konuşmasından sonra açıklamayı yapan KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz, iktidar bloğunun uyguladığı politikaların halktan ve emekçilerden veto yediğini söyleyerek, “Anlaşılan odur ki, iktidar normalleşme derken faşizan uygulamaları ülkenin normali haline getirmeyi kastediyor” ifadelerini kullandı.

“1 Mayıs’ı sıkıyönetim gününe çevirdiler”

Karagöz, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanması taleplerinin haklılığının AİHM ve AYM kararları ile kanıtlandığını vurgulayarak, ancak iktidarın 1 Mayıs’ta kutlamasında İstanbul’da sıkıyönetim gününe çevirerek hukuk tanımazlığını bir kez daha gösterdiğini söyledi.

“Mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz”

Şu anda 27 kişinin gözaltında bulunduğu, 54 kişinin ise tutuklandığını bilgisini paylaşan Karagöz, “Bu şekilde ne 1 Mayıs’ta hukuku ayaklar altına aldıkları gerçeğini değiştirebilirler ne de yeni saldırı yasaları ve paketlerine karşı gözdağı vererek bizleri sindirebilirler. Aksine bu saldırılar birlikte ve ortak mücadeleye, emekçilerin dayanışmaya olan ihtiyacını bilince çıkarmaktadır. Ne yaparlarsa yapsınlar Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunu ve öyle de kalacağı gerçeğini değiştiremeyecekler. KESK olarak, tüm emek, meslek ve demokrasi güçlerini 1 Mayıs’a katıldığı gerekçesiyle gözaltı ve tutuklama operasyonlarına karşı seslerini yükseltmeye, dayanışma içinde olmaya ve mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz. Arkadaşlarımızdan da Taksim’den de vazgeçmiyoruz. Gözaltı ve tutuklamalar derhal son bulmalı, tutuklananlar, gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz