Rojnews’in Arapça Servisi editörü Süleyman Ahmed, 25 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunun ailesini ziyaretten dönerken Sêmalka sınır kapısında KDP asayişi tarafından kaçırıldı. O günden bu yana kendisinden hiçbir haber alınamayan Ahmed’in kaçırılmasına birçok gazeteci örgütünden tepki gelirken, Federe Bölge Yönetimi tarafından ne ailesine ne de çalışma arkadaşlarına bugüne kadar akıbeti konusunda net bir bilgi verilmedi.

Ahmed’in alıkonulmasından 6 gün sonra açıklama yapan KDP’ye bağlı Duhok Asayişi, Ahmed’in “Gazetecilikle alakası olmadığını” ileri sürdü.

Rojnews Editörü Binary Hidayet 22 gündür haber alamadıkları çalışma arkadaşları Süleyman Ahmed’in durumuna ilişkin MA’ya konuştu. Arkadaşlarının babasının cenazesinden dönerken sınır kapısında keyfi şekilde alıkonulduğunu dile getiren Binary Hidayet, “Yasal olarak Rojava Kürdistanına gitti, sonra yasal olarak Başûr’a döndü ve KDP asayişi tarafından sınır kapısında hiçbir hukuki sorun veya yargı kararı olmaksızın kaçırıldı. Serbest bırakılması için çabalar sürüyor. Ancak KDP ne avukatının ne de ailesinin kendisini ziyaret etmesine izin vermiyor” dedi.

“Ahmed, KDP tarafından kaçırılan ilk ve son gazeteci değil”

Hidayet, Duhok Asayişi’nin Ahmed’e dair açıklamalarına da tepki gösterdi. Öne sürülen iddialarının gerçeğe aykırı olduğunu söyleyen Hidayet, “Uluslararası bir medya kuruluşu Duhok Asayişi ile güvenlik güçleriyle temasa geçti. Asayiş önce kendilerinde olmadığını söyledi ancak bir saat sonra açıklama yaptılar. Süleyman Ahmed’in ‘PKK’yi ziyaret ettiğini’ ileri sürdüler. Rojnews olarak bu iddiaları reddediyoruz. Süleyman Ahmed gazetecidir. Ahmed, KDP tarafından kaçırılan ilk ve son gazeteci değil. Daha önce de Wedat Hisên’in Rojnews’te çalıştığı için şehit edildiğini herkes gördü. Buna benzer pek çok örnek var” ifadelerini kullandı.

“KDP’nin görüşüne katılmayanlar casusluk yapmakla suçlanıyor”

Rojnews editörü Hidayet, Türkiye’de AKP iktidarı tarafından özgür basına dönük baskı ve yönelimlerin bir benzerinin KDP tarafından yürütüldüğünü de dikkat çekti. Hidayet, “Rojnews Ajansı, Barzani Ailesi’nin kural ve programlarına uymuyor, onlara göre haber yapmıyor. Bunun için de KDP, Rojnews’i illegalize ediyor. Rojnews’te çalışan gazeteciyi suçlu olarak görüyor. KDP ve AKP bazı gerçekleri kabul etmiyor, özgür kalemle yazıp KDP’nin görüşüne katılmayanlar casusluk yapmakla suçlanıyorlar. AKP ve KDP’nin gazetecilere dönük politikasını herkes görüyor. Kurdistan’ın herhangi bir yerinden bir gencin kaçırılıp işkence görmesi de onlara göre normaldir. Ahmed gazetecidir, derhal bırakılmalıdır ve durumu hakkında bir açıklama yapılmalıdır” dedi.


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz