Sêmalka sınır kapısından KDP tarafından alıkonulan gazeteci Süleyman Ahmet’ten 37 gündür haber alınamazken, Ahmet hukuk çiğnenerek avukatıyla ve ailesiyle görüştürülmüyor. Ahmet’in avukatı Av. Ahmad, gazeteciler, siyasi partiler başta olmak üzere kamuoyunun bu hukuksuzluğa karşı çıkma çağrısı yaptı.

KDP tarafından alıkonulan Rojnews’in Arapça servis editörü Süleyman Ahmet’den 25 Ekim’den bu yana haber alınamıyor. Babasının taziyesine katılmak için 1 Ekim’de Federe Kürdistan Bölgesinden Kuzey ve Doğu Suriye’ye geçen Ahmet, dönüş yolunda Sêmalka sınır kapısında alın konulmuştu.

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre Ahmet’in avukatı Neriman Ahmad, savcılık kararına rağmen ailenin Ahmet ile görüşmesine izin verilmediğini aktardı. Av. Ahmad, girişimlere rağmen müvekkiline ulaşamadıklarına işaret ederek, “Şu ana kadar kendisinden herhangi bir bilgi almış değiliz. Kaçırılmasından bir hafta sonra KDP asayişi bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından avukatları olarak Ahmet ile görüşmek için Duhok Savcılığına başvuruda bulunduk. Sonra Duhok Asayişi’ni aradık. Asayiş bize ısrarla ‘burada değil, dosyası ile ilgili bir bilgi veremeyiz ve kendisiyle de görüşemezsiniz’ dedi. Ardından tekrar savcılığa başvuruda bulunarak, gerekli belgeleri yazılı olarak aldık. Buna rağmen asayiş müvekkilimizle görüşmemize izin vermedi. Savcılığın kararını ihlal etti” bilgilerini paylaştı.

“Tüm siyasi güçler, gazeteciler, uluslararası kurumlar hukuksuzluğa karşı çıkmalı”

Duhok’ta Ahmet ile gözaltında kalanlardan, müvekkilinin hücrede tutulduğu bilgisini aldıklarını aktaran Ahmad, “Ama bütün bunlara rağmen asayiş ziyaret etmemize izin vermiyor. Bu hukuka aykırıdır. Irak ve Başur Kürdistan yasalarına göre gözaltına alınan kişi 4 saat içinde avukatıyla görüşebilir. Tüm siyasi güçleri, gazetecileri, uluslararası kurum ve kuruluşlarına, KDP’nin ve asayiş güçlerinin bu hukuksuzluğuna karşı çağrı yapıyoruz. Bu haksızlığı kınamalı ve gazeteci Ahmet’in bir an önce serbest bırakılmasını talep etmeliler” çağrısı yaptı.

Ahmad, “Süleyman bir suç işlemişse bile bununla polis ilgilenir. Asayiş ile Parastin’in bu işe karışmaması gerekiyor. 37 gündür Süleyman’a karşı yapılanlar hukuka aykırıdır” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz