İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da bağımsızlık referandumu için sandık başına giden Katalanlar birçok noktada polis saldırısı ile karşılaştı.

Merkezi hükümetin yasadışı ilan ettiği oylama için Barcelona’da bulunan ulusal polis, sabaha karşı onlarca araçla şehirde bulunan üsten ayrıldı. Yerel saatle 09:00’da oylamanın başlaması ile polis, kentte referandum noktası olarak belirlenen okullara girilerek sandıklara el koymaya başladı.
BBC Türkçe’den Özge Özdemir ve Hatice Kamer’in aktarımına göre, İspanya İçişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden el konulan sandıkların fotoğraflarını paylaştı ve “polis Katalonya’da görevine devam etmektedir” denildi.
El Periodico gazetesinde yer alan habere göre Barcelona’da polis plastik mermi kullandı. Gazetenin internet sitesinde yer alan habere göre, birkaç kişi bu sırada yaralandı.
Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont’un oy vereceği Girona bölgesindeki bir merkeze de polis saldırısı geldi. Puigdemont yine Girona bölgesinde Cornella del Terri isimli bir köyde oyunu kullandığı açıklandı.
Madrid hükümetinin Katalonya temsilcisi Enric Millo, düzenlediği basın toplantısında, ” Yapmak istemediğimiz bir şeyi yapmaya zorlandık” dedi.
Oy verme noktalarında internetin kesildiği de bildiriliyor.
Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Korkak bir başkan polisleriyle şehrimizi işgal etti, burası bizim şehrimiz” ifadesini kullandı.
Barcelona futbol takımının sembol isimleri de peş peşe mesajlarla referanduma destek veren açıklamalar yapıyor. Carles Puyol Twitter hesabı üzerinden, “Oy vermek demokrasidir” mesajını paylaştı. Xavi Hernandez de yayınladığı video mesajda Katalonya’da yaşanan polis saldırısını “utanç” olarak tanımladı.

OKULLAR İŞGAL ALTINDA
Merkezi hükümetin kontrolü altındaki polis, oylamanın yapılması planlanan 2 bin 315 okuldan 1.300’üne kapatmak için gittiğini, ancak 163 okulun işgal edildiğini açıkladı.
Referandumun gerçekleşmesi için aileler Cuma akşamı okul çıkışı itibariyle okulları işgal etmeye başlamıştı.
Polis Pazar sabahı 06:00 itibariyle okulların boşaltılmasını talep ettiği için aileler ve vatandaşlar en geç sabah 05:00’de okullara akın etti.
İspanya polisinin 10 milyon oy pusulasına el koyması yüzünden referandum yanlısı Katalanlar yazıcılardan aldıkları oy pusulalarını Pazar gününden önce sokaklarda dağıtmıştı.
Katalonya yönetimi, ellerinde bir koz olarak bulundurmak için oy kullanım oranının yüksek olmasını hedefliyor.
Anayasa Mahkemesi, referandum için çalışma yürüten yerel yöneticilere günlük 12 bin euroya (yaklaşık 50 bin TL) kadar ceza verilmesine hükmederken ulusal ve bölgesel güvenlik güçlerine Pazar günü oy verme işlemiyle ilişkili herhangi bir etkinliği engelleme yetkisi vermişti.
Aynı zamanda İspanya merkezi yönetimi Katalonya’ya binlerce polis gönderdi.

‘SONUÇLAR BAĞLAYICI’
Katalonya Parlamentosu’nun geçirdiği yasaya göre, referandum sonuçları bağlayıcı olacak.
Eğer sandıktan bağımsızlık kararı çıkarsa, sonuçların açıklanmasından iki gün sonra Katalan parlamentosunun bir araya gelip bağımsızlık kararını açıklaması gerekiyor.
Katalan hükümetinin başında olan Carles Puigdemont ise sandıktan bağımsızlık çıksa bile tek başına bu kararın açıklanmayacağını belirterek Madrid’i bu konuda masaya oturmaya davet etmişti.
Pazar günü merkezi hükümete bağlı güvenlik güçlerinin oy kullanılmasının önüne geçmesi halinde özellikle Barcelona sokaklarının karışmasından endişe ediliyor.
Katalan parlamentosu Eylül ayının başında yapılan oylamada, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenleme kararı almıştı.
Ancak merkezi yönetimin yasa dışı olarak ilan ettiği referandum, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alındı.
Katalan yönetiminin bütün engellemelere rağmen düzenlemekte ısrar ettiği referandumda “Katalonya’nın cumhuriyet temelinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusunun soruluyor.
Polisin saldırısı ve ablukası altında gerçekleşen Katalonya’daki bağımsızlık referandumundan notlar şöyle:

  • İspanya Başbakanı: “Katalonya’da bugün bir bağımsızlık referandumu yapılmadı. Bugünkü referandum, yasalara ve demokrasiye aykırıydı. Katalanların çoğu referanduma katılmak istemedi. Polise görevini metanet ve sükûnetle yerine getirdiği için teşekkür etmek istiyorum. Ben de görevimi yerine getirdim ve yasaları uyguladım. Mümkün olan en kısa sürede yeniden uyum içinde hareket etmemiz gerek.
  • Katalonya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, bugünkü bağımsızlık referandumu nedeniyle İspanyol polisinin bağımsızlık yanlısı Katalanlara orantısız şiddeti sonucu en az 761 kişinin yaralandığı duyuruldu.
  • Katalonya hükümeti sözcüsü Jordi Turull, seçim sandıklarının kapatıldığını duyurarak oyların sayılmasının bir süre alacağını belirtti.

Katalonya Özerk Bölgesi Hükümet Sözcüsü Jordi Trull, İspanya hükümetinin bugünkü polis şiddeti sonrası uluslararası mahkemelerde hesap vereceğini söyledi.
Barcelona’da bir basın toplantısı düzenleyen Trull, referandumda kullanılan milyonlarca oyun sayılacağına inandığını, oy verme süresinin uzatılmayacağını belirtti.
Trull oy sayımının ne zaman sona ereceği konusunda ise bir açıklama yapmadı.

  • İspanya İçişleri Bakanlığı, Katalonya referandumundaki olaylar gerekçesiyle biri 18 yaşından küçük 3 kişinin gözaltına alındığını, 9’u polis 11 güvenlik görevlisinin yaralandığını ve 92 oy sandığının kapatıldığını açıkladı.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz