İstanbul Eyüp’te öğrencisi tarafından öldürülen öğretmen İbrahim Okutgan’ın ölümüne ilişkin tepkiler devam ediyor. Eğitim sendikalarının 10 Mayıs günü gerçekleştireceği iş bırakma eylemine çağrı için Emek Partisi ve DEM Parti TBMM’de Eğitim-Sen yöneticileriyle ortak bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, Genel Sekreteri Zülküf Güneş, Örgütlenme Sekreteri İzzet İldeş ve Merkez Kadın Sekreteri Simge Yardım katıldı.

Eğitim-Sen tarafından hazırlanan basın metni DEM Parti Milletvekili Keziban Konukcu tarafından okundu. Ardından söz alan EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Eğitim-Sen’in öğretmenlerin yalnızca mesleklerini yaptıkları için şiddete maruz kalmak istemediklerine ilişkin yakın zamanda açıklama yaptığını ancak açıklamanın üstünden henüz kısa zaman geçmişken öğretmen İbrahim Oktugan’un öldürüldüğünü belirtti. Karaca, AKP iktidarı döneminde eğitimin içi boşaltılırken bir yandan da öğretmenlik mesleğinin adım adım itibarsızlaştırıldığını ifade edere “Kendi içinde bölüp parçaladıkları öğretmenleri her anlamda değersizleştiren eğitim ve ekonomi politikaları öğretmenleri açık hedef haline getirdi. Parasız ve nitelikli eğitim hizmeti yerine, özelleştirilmiş okullar ve güvencesiz çalışma koşullarını bile bile yarattılar. Geleceksizleştiren gençler, mutsuz ve umutsuz öğrenciler ve öğretmenler yarattılar. Öğrencileri muhbir, öğretmenleri ihbar edilen haline getiren şikayet mekanizmalarıyla öğretmenleri şiddetle burun buruna getirdiler.” ifadelerini kullandı.

“Bakan başsağlığıyla sorumluluktan kaçamaz”

Okulların ideolojik üretim merkezlerine çevrildiğine dikkat çeken Karaca “Okulları toplumun her alanına yaydıkları şiddet yuvalarına dönüştürdüler. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin timsah gözyaşı akıtıyor şimdi. Bakan Tekin sendikalarla görüşürken bile sonuçlar üzerinden tarifte bulunuyor, yalnızca rahmet diliyor. Şiddetin sebeplerine dair tek kelime edemiyor. Edilmesine müsaade dahi etmiyor. Bu sistemi yaratan, bu cinayetlerin yolunu açanlar başsağlığı dileyerek sorumluluktan kaçamaz! Bir yandan maarifin 100 yılı, geleceğin anahtarı, nidaları atanların nasıl bir sistem yarattığını görüyoruz.” diyerek Tekin’e tepkisini dile getirdi.

Öğretmenlere itibarını geri kazandıracak; öğrencileri bilimsel, parasız ve nitelikli eğitime kavuşturacak bir sisteme ihtiyaç olduğunu ifade eden Karaca “Aksi halde şiddet sarmalındaki gençler ve şiddete, hayata kasta sebep olan olayların yaratılması kaçınılmaz hale gelir.” Diyerek öğrenci velilerine de öğretmenlere dayanışma çağrısında bulundu.

EMEP’li Karaca eğitim emekçilerinin şiddete, itibarsızlaştırmaya, geleceksizleştirmeye karşı taleplerini desteklediklerini belirterek Emek Partisi’nin öğretmenlerin eylemlerinde yanlarında olacağını ifade etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz