Sevda Karaca; Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren FLO Ayakkabı Fabrikasında çalışırken; kendisine yapılan kötü muameleye dayanamayarak kalp krizi geçiren ve hayatını kaybeden Bekir Kelleoğlu ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yanıtlanmak üzere yazılı bir soru önergesi verdi.

40 yaşlarında, evli ve iki çocuğu olan Kelleoğlu, FLO Ayakkabı’da usta yardımcısıyken kısa bir süre önce keyfi bir şekilde görevinden alınarak başka bir bölüme verilen, üstelik kendisiyle aynı pozisyonda olan kimi işçilere bir maaş ikramiye verilirken Kelleoğlu’na verilmemiştir.

Kelleoğlu bu haksızlıklara itiraz ederek fabrika yöneticileriyle tartışmıştır ve fenalaşınca fabrikanın doktoruna çıkmış ve Doktorun, kalp krizinden şüphelenerek Kelleoğlu’nu hastaneye yönlendirdiği bilgisi alınmıştır. Şehir merkezinin 20 km dışında olan OSB’ye ambulans çağırılmadığı gibi işçi fabrika aracıyla da hastaneye götürülmeyen, Bekir Kelleoğlu, o haldeyken yürüyerek fabrikadan çıkıp otobüs durağına gittiği ve hastaneye ulaşamadan yolda hayatını kaybetmiştir.

Kacara; Bekir Kelleoğlu‘nun ölümü, “işçi hayatına değer vermeyen bu kölelik ve cinayet düzeninin bir iş cinayeti olarak kayıtlara geçmiştir” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

EMEP Milletvekili Bakan Vedat Işıkhan’dan aşağıdaki sorulara yanıt istedi:

  • Bekir Kelleoğlu’nun ölümünden en iyi ihtimalle ihmal suretiyle sorumlu olan kişiler hakkında adli bir soruşturma başlatılmış mıdır?

  • Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde 2020-2024 yılları arasında yaşanan ölümlü ve yaralamalı iş kazası sayısı kaçtır?

  • On binlerce işçinin çalıştığı organize sanayi bölgelerinde iş güvenliği denetimleri nasıl sağlanmaktadır? Bakanlığınız bu konuda ne tür önlemler almaktadır?

  • On binlerce işçinin çalıştığı OSB’lerde tam teşekküllü kamu hastanelerinin açılması için Bakanlığınızın ne tür planları bulunmaktadır?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz