Filistinli direniş gruplarının 7 Ekim’de siyonist İsrail’e karşı başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası patlak veren savaş sürüyor. İşgalci İsrail güçleri, 21 gündür aralıksız bir biçimde Gazze’yi hava saldırılarıyla bombardımanına tutmaya devam ediyor. İsrail savaş uçakları, gece boyu Gazze’yi bombalamayı sürdürüyor.

Çatışmalar ve İsrail’in orantısız bombardımanı sürerken dün gece saatlerinde işgalci siyonist İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun kara harekatına başladığını iddia etti. Buna karşılık Filistin Direniş Örgütleri ise İsrail’in bu saldırısına karşı dünyanın tüm bölgelerinde bulunan Filistinlileri teyakkuza geçmeye çağırdı.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, şu ana dek siyonist israil’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk, bin 709’u kadın olmak üzere 7 bin 28 kişi yaşamını yitirdi, yaralı sayısı ise 18 bini aştı. 940’ı çocuk 1650 kişi hakkında kayıp bildiriminde bulunuldu. Bu sayının 2 bin 913’ü çocuk. İsrail kaynaklarının verilerine göre ise en az 1400 İsrail’li de yaşamını yitirdi.

Siyonist israil’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda öldürülen gazeteci sayısı 34’a yükseldi.

Dünya ile bağlantısı kesildi

Filistin telekomünikasyon şirketi Jawwal da, sanal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze’deki tüm telefon ve internet hizmetlerinin sona erdiğini duyurdu. Paylaşımda ayrıca yoğun bombardıman nedeniyle bölgedeki altyapının zarar gördüğünü ve Gazze’nin dünya ile bağlantısının kesildiği uyarısında bulundu.

Bölgede bulunan çok sayıda gazeteci de bu durumu doğrular nitelikte bilgiler paylaştı.

Gazze’nin kuzeyinde çatışmalar

El Kasım Tugayları, işgalci siyonist İsrail ordusunun kuzey bölgesine yönelik saldırı başlattığını ve çatıştıklarını duyurdu. Duyuruya göre; İsrail Gazze’nin Beyt Hanun ve merkezde yer alan Bureij’e saldırdı. Dün gece saatleri boyunca çatışmalar sürdü. İsrail kaynakları da bu bilgileri doğruladı.

BM kararını tanımadılar: “Bir gram bile meşruiyeti ya da geçerliliği kalmadı” 

İşgalci siyonist İsrail, BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda 120 üye devletin oyuyla alınan “ateşkes” kararını reddetti. İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan BM’nin artık “bir gram bile meşruiyeti ya da geçerliliği” kalmadığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan kararla 120 ülkenin Gazze’de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunmasıyla ilgili olarak “alçakça çağrı” ithamında bulundu. “BM Genel Kurulu’nun alçakça ateşkes çağrısını açıkça reddediyoruz.” ifadesini kullanan Cohen, Hamas’ı ortadan kaldırmayı planladıklarını belirtti.

Sabaha karşı açıklama yapan İsrail Hava Kuvvetleri Operasyonlar Başkanı Tuğgeneral Gilad Keinan, İsrail’in Gazze’yi gece boyunca bombaladığını ve yüzlerce Hamas hedefini vurduğunu ileri sürdü. Keinan, bu saldırılarda en az 100 savaş uçağının kullanıldığı bilgisine de vurgu yaptı.

Tam bir kaos var

Bölgedeki gelişmeleri anlık olarak takip eden ve Gazze’de bulunan BBC muhabiri Rushdi Abualouf, dün gece boyunca bombardımanın sürdüğünü ve bu güne değin gördüğü en büyük saldırının gerçekleştiğini ifade etti. Muhabir, bu saldırılarda farklı bombaların kullanılmış olabileceğine de dikkat çekti ve buna neden olarak ise gökyüzüne kadar uzanan alevleri gösterdi. Han Yunus’ta bulunan muhabir durumu, “Tam bir kaos var” şeklinde nitelendirdi.

İşgal genişleyebilir mi?

İşgalci İsrail’in güneyinden bir saat önce bildiren BBC muhabiri Jeremy Bowen ise, İsrail’in üç yüz bin yedek askeri seferber ettiğini ve sadece bu bilginin bile Gazze’nin tüm cephelerden işgalle hazır hale getirilmeye çalışıldığını kaydetti.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev, yaptığı açıklamada, “Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak. Hamas bedel ödeyecek” dedi.

Filistin Direniş Örgütleri ve işgalci İsrail’den açıklamalar

Hamas, saldırılara dair açıklama yaptı. Hamas: “Düşman (İsrail), Filistin direnişinin birçok cephede hazırladığı pusuya düştü. Saldırıları püskürtmek için ‘Kornet’ ve ‘Yasin’ füzelerini kullandık. Düşmanın bir kez daha denemesini bekliyoruz. İşgal güçleri, yaralılarını ve ölülerini savaş alanından tahliye etmek için helikopterlerini kullandı.”

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, bu sabah da açıklama yaptı. Hagari, “Birlikler hala bölgede ve savaşa devam ediyor” dedi. Hagari, dün akşamdan beri süren saldırılarında henüz kayıp vermediklerin söyledi. Hagari, dün gece aralarında bir donanma komutanının da bulunduğu Hamas komutanlarının öldürüldüğünü söyledi. Sözcü, “Onların öldürülmesi savaşta önemli bir ilerleme aşaması ve daha zayıf bir düşmanla savaşacağımız anlamına geliyor” diye konuştu. Sözcü, Hamas’ın elinde 229 rehinenin de bulunduğunu paylaştı.

Yardım kuruluşu üyeleri ölüyor

Dün gece saatlerinden beri süren saldırılarda henüz kaç Filistinlinin yaşamını yitirdiği bilinmiyor. Filistinlilere yardım amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 9 Aralık 1949’da oluşturulan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNWRA) 7 Ekim’deki Hamas saldırısı sonrası patlak veren İsrail-Hamas savaşında Gazze’de bulunan ve yaşamını yitiren üyelerinin sayısının 53 yükseldiğini açıkladı.

FHKC: “Gazze kendi kanı ve canıyla savunuyor ve savaşıyor, bayrağımız düşmeyecek”

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, işgalci İsrail’in daha önce görülmemiş bir hava saldırısı başlatması ve karadan operasyon düzenlemeye çalışmasına karşı açıklama yayınladı:

Düşmanın, daha fazla soykırım suçu işleme tehdidi ve acımasız bombalamalarını artırmasının ardından, Gazze Şeridi’ndeki iletişim ve internet hizmetini tamamen kesmesi, düşmanın Gazze’nin sesini susturma, suçlarının ve yenilgilerinin görüntülerini karartma ve Gazze’nin kararlı insanları arasında paniği yaymak için şoku kullanma girişimidir. Uyardığımız ve korktuğumuz şey, özellikle düşmanın havadan, denizden ve karadan bombardıman ve baskınlarını artırması ışığında, düşman ordusu ve uçaklarının savunmasız kadınlara, yaşlılara ve çocuklara karşı işlediği acımasız suçlardır. Düşmanın karadan saldırı girişimleri, biçimi ve büyüklüğü ne olursa olsun, yalnızca daha fazla direnişle karşılanacak ve düşman, Direniş’in kendisi için hazırladığı, kendisinin ve halkımızın da bilmediği sürprizlerle karşılaşacaktır. Gazze ile iletişimin kesilmesinden, söylentilerin yayılmasına ve düşmanın yalanlarının yayılmasına kadar, halkımızı ve Filistinli gazetecileri mümkün olan her araçla kitlelere gerçeği iletmek için çaba göstermeye çağırıyoruz. Şirketlere ve ilgili Filistinli yetkililere, Gazze halkının iletişime erişmesini sağlayacak çözümler bulmaları yönünde çağrıda bulunarak, özellikle bu iletişimlerin insanların ambulans ve acil servislere ulaşması için gerekli olması nedeniyle bu konuda herhangi bir başarısızlığa karşı uyarıda bulunuyoruz. Saldırıyı durdurmak için Arapların halk ve resmi çabalarının artırılması ve Gazze Şeridi’nde işlenen siyonist suçların boyutuna karşı Gazze Şeridi halkını ve yaralılarını rahatlatmak için yardım, gönüllüler ve uluslararası delegasyonların getirilmesi için çalışmanın gerekliliği ve Gazze Şeridi’ndeki yaralıların kurtarılması için çalışmanın gerekliliği çağrısında bulunuyoruz.

Filistin Kızılayı: “Bölgenin dış dünyayla bağlantısı tamamen kesildi”

Siyonist İsrail’in kara saldırılarının ardından bölgedeki elektrik, su ve iletişim tamamen kesilirken sağlık örgütleri açıklamalar yaptı:

İngiltere merkezli, Filistinliler İçin Tıbbi Yardım (MAP), bu akşam Gazze’deki ekibiyle tüm bağlantılarını kaybettiklerini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ): “Tüm sivillerin korunması ve insani yardıma tam erişim sağlanması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Gazze’deki personelimiz, sağlık tesisleri, sağlık çalışanları ve diğer insani yardım ortaklarımızla temasımızı kaybettik.”

Kızılhaç: “Elektrik kesintisi nedeniyle Gazze’deki meslektaşlarımızla bağlantımız kesildi. Filistin Kızılayının acil tıbbi hizmetler sağlamaya devam edememesinden endişe duyuyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz