Kanada’nın British Columbia eyaletinde yer alan Sheraton Vancouver Havalimanı Oteli işçileri aylardır grevde. Vancouver Uluslararası Havaalanı’na yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alan ve Larco Hospitality tarafından işletilen otelin çalışanları, onuncu ayına giren grevler nedeniyle birçok havayolu şirketinin işletmelerle olan işbirliğini durdurduğunu ancak Türk Hava Yolları’nın (THY) konaklama için uçuş ekiplerini göndermeye devam ettiğini bildirdi.

Gazete Duvar’dan Nergis Kalkan’ın haberine göre grevdeki işçileri temsil eden UNITE HERE Local 40 sendikası, THY’ye ‘grev hakkına saygı’ çağrısı yaptı. Sendika yetkilileri, THY’nin yine Larco Hospitality tarafından işletilen Hilton Vancouver Havalimanı Oteli ile de işbirliğini sürdürdüğünü aktardı. THY’nin uçuş ekibini temsil eden Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) ile de iletişime geçmeye çalıştıklarını ancak geri dönüş alamadıklarını aktaran sendikanın Medya ve İletişim Sorumlusu Nate Holers, Hava-İş Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın çağrıları yanıtsız bıraktığını dile getirdi.

“Kanada’nın en zengin ailesi işletiyor, biz geçinemiyoruz”

31 yıldır otelde çalıştığını anlatan oda görevlisi Ana Dikili Musuvanua, “Otel, Kanada’nın en zengin ailelerinden birine ait ama bize kendimizi ve ailelerimizi geçindirecek kadar maaş vermiyorlar. Bu yüzden greve çıktık. Sizleri mücadelemizi desteklemeye ve Türk Hava Yolları’na Kanada’daki işçilerin grev hakkına saygı göstermesini söylemeye çağırıyorum” dedi. Shaelyn Arnould adlı grevci işçi ise, “Grevimiz, yaşamaya yetecek kadar para kazanmakla ilgili ve Larco Hospitality, hak ettiğimiz saygıyı gösterene kadar mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

UNITE HERE Local 40’ın başkanı Zailda Chan’da, şöyle konuştu:

“Sheraton işçilerinin grev hattı, kompleksin etrafını sarıyor. THY’nin uçuş ekipleri, Hilton’da konaklamaya devam ediyor. THY, uçuş ekiplerini grev hattının arkasındaki bir otelde konaklatarak, toplu iş anlaşmazlığının uzamasına neden oluyor.”

“THY, adil ücret için ayaklanan işçilerin grevini baltalıyor”

THY’ye de bir mektup gönderdiklerini ancak yanıt alamadıklarını aktaran sendika çalışanları, ‘derhal harekete geçilmesi gerektiğini’ bildirdi. Mektupta, “Türk Hava Yolları, adil ücret ve çalışma koşulları için ayağa kalkan işçilerin grevini baltalıyor” denildi. Sendika, “Alternatif bulunması için Türk Hava Yolları temsilcileriyle çalışmaktan mutluluk duyarız” diyerek, THY’ye başka bir otel bulunması adına yardım teklifinde de bulundu.

Hava-İş, konuyla ilgili Gazete Duvar’ın sorularına da henüz yanıt vermedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz