“Devrimci Eğitim Devrimci Ahlâk” (Sofya 1955) “Narodna Prosveta – Doğal Eğitim” yayınları arasında yayımlanan “Komünist Eğitim” adlı kitap Almanca-Bulgarca aslından Türkçeye çevrilmiş ve önce Ser Yayınevi (1976-78), ardından Sorun Yayınları tarafından -gözden geçirilerek- yayımlanmıştı.

Yeniden basılan kitap hakkında Kaldıraç Yayınevi “Günümüz devrimcilerinin devrimci yaklaşım, devrimci tutum üzerine yürütecekleri tartışma ve eğitim çalışmalarının önemine vurgu yapmak adına yeniden yayımladığımız kitabın tarihsel deneyimler ışığında bugüne değerli katkılar sunacağını umuyoruz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Kitap, Bolşevik deneyim ve devrimci yaklaşımın izlerini yansıtırken, Kalinin’in devrimci eğitim ve ahlâk üzerine hemen hemen yirmi yıllık bir dönemi içine alan seçilmiş söylev ve yazılarının toplamından oluşuyor.

Kalinin hakkında

Mihail İvanoviç Kalinin (1875-1949), yoksul bir köylü çocuğu olarak gözünü açtığı yaşamını, öğreniminden sonra, işçi olarak sürdürdü. Partisiyle buluşarak Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’ne katıldı. Kararlı ve donanımlı bir devrimci, Bolşeviklerin öncü liderlerinden biri olarak Lenin’in önerisiyle, önce Tüm Rusya Merkez Yürütme Kurulu Başkanlığına getirildi. 1922’de Sovyetler Birliği kurulduktan sonra SSCB Merkez Yürütme Komitesi Başkanı oldu. 1936’da SSCB Anayasası kabul edildikten sonra, SSCB Üst Sovyet Delegesi oldu ve ilk toplantıda Prezidyum Başkanlığına seçildi. 25 yıl görevinin başında kaldı.

M. İ. Kalinin, gençliğin siyasal eğitim sorununa özel önem vermiş, eğitim ve öğretimin amaç, araç, yöntem ve örgütlenme sorunları üzerine değerli katkılar sunmuştur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz