İstanbul Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya gelen insanlar, Gazze’de kalıcı ateşkes talebiyle protesto düzenledi. Eylemde “İsrail sömürgeci bir terör devletidir. Filistin halkı kazanacak” pankartı açıldı “Gazze’de kalıcı ateşkes”, “İsrail’le askeri, ekonomik anlaşmalara son” , “Filistin’e özgürlük” dövizleri taşındı.

Grup adına açıklama yapan Hidayet Şefkatli Tuksal, Gazze’nin benzeri görülmemiş bir saldırı altında olduğunu söyledi.

Tuksal, Filistin halkının haftalardır bombalanıp katledildiğini belirterek, şun “Her 1 saatte 10 çocuk İsrail ateşiyle öldürülüyor. Yaşanan, Gazze’nin insansızlaştırılması girişimidir. 21. yüzyılın ilk çeyreğinde tüm insanlığın gözü önünde yepyeni bir soykırım gerçekleşiyor. 7 Ekim’den itibaren öldürülen Filistinli sayısı 15 bini aştı. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, Gazze’de öldürülenlerin 6 bini, yani yüzde 40’ı çocuk, yüzde 22’si kadın ve yüzde 4’ü yaşlılar. Öldürülenlerin yüzde 60-70’ini çocuk, kadın ve yaşlılar oluşturuyor.” diye konuştu.

aa-20231209-33144857-33144850-kadikoyde-filistine-destek-gosterisi-duzenlendi.jpg

İsrail’in, savaşın hiçbir kuralını da tanımadığını kaydeden Tuksal, “7-27 Kasım arasında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı çalışanlarından 104 kişi İsrail saldırılarında hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler sığınakları da İsrail saldırılarının hedefi oldu, 19 kişi öldü, 310 çalışan yaralandı.” ifadelerini kullandı.

Tuksal, Gazze’nin 2,3 milyon olan nüfusunun 1,8 milyondan fazlasının evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirterek, insanların büyük çoğunluğunun hastanelerde, Birleşmiş Milletler binalarında, okul ve camilerde yaşamaya çalıştığını aktardı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz