İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU’da kiralık araçların şoförleri olarak çalışan KATAŞ-SEN üyesi işçiler, maaşların zamanında yatırılması, kadrolu çalışanlarla eşit ücret tanımlanması ve taşeron çalışmanın kaldırılması talepleriyle İZSU Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi.

Basın metnini okuyan şoför Özge Doğanovat “Bizler, yıllardır İZSU’da çalışan kiralık araçların şoförleriyiz. İzmir’in her yerinde, bütün ilçelerindeyiz. Şartlarımız iyi olmasa da en iyi şekilde hizmet vermek için canla başla çalışıyoruz. İhalede hangi firma kazanırsa onun işçisi oluyoruz. İhaleleri alan firmalar bugün YILDA’da olduğu gibi bizim üzerimizden daha fazla kar etmekten başka bir şey düşünmüyor, bütün haklarımızdan kırpıyorlar ve çalıyorlar. İZSU Müdürlüğü üst işveren olarak YILDA taşeron firmasını takip edip haklarımızı vermekle sorumludur. Yaşadıklarımızdan sadece taşeron şirket sorumlu tutulamaz. Asıl sorumlular İZSU ve Büyükşehir Belediyesidir.” dedi.

“Hakkımızın yenmemesi için örgütlendik”

Doğanovat, işyerindeki haksızlıkları ve sorunlardan bahsetti:

“Maaşlarımız asgari ücret. Bazı yerlerde bir odamız bile yok. Yol ve yemek
paralarımızın yılbaşı zammını bile vermeyerek ne kadar değersiz olduğumuzu bizlere
gösteriyorlar. Bayramlara, pazar günlerine ve resmi tatillere normal mesai muamelesi
yapıyorlar. Fazla mesai ödemelerimiz yapılmıyor. Ne bayram parası, ne çocuk parası,
ne banka promosyonu ne de başka bir ödeme, sadece asgari ücret! Ama artık uyandık, büyüdük, birbirimizden güç almayı öğrendik, hakkımızı kimsenin yememesi için örgütlendik, mücadele eden kocaman bir aile olduk ve şu an karşınızdayız.”

“Keyfiyete ve soyguna son vermeye geldik”

Buraya patronların işçilerden çalarak kendi aralarında bölüştüğü, usülsüz ihalelerin hesabını sormaya geldiklerini belirten Doğanovat, “İzmir Büyükşehir Belediyesinden, İZSU yönetiminden taleplerimiz var. Bu taleplerimizi görüşmeye ve almaya geldik.
Bizlere “Yılbaşına kadar idare edin, bizlere zaman verin” dediğiniz emekçiler geldi.
Yılbaşı zamlarımızı almaya geldik. Ayın 20 sinden sonra vermeyi alışkanlık haline getirdiğiniz maaşlarımızı almaya geldik. Sözleşmeye göre en geç 15’inde yatıracağınız maaşlarımızı 25’inde yatırdığınızda kredi ödemelerimiz, kiralarımız, faturalarımız ne oluyor sizin haberiniz var mı? Bu keyfiyete ve soyguna son vermeye geldik. İZSU Genel Müdürlüğü’nden taleplerimiz var. Ne zaman ki bu taleplerimiz karşılanır, haklarımız verilir, o zaman iş barışı sağlanır.” şeklinde konuştu.

“Hep karşınızda olacağız”

“Bu şartlar sağlanıp taleplerimiz karşılanıncaya kadar, bugün olduğu gibi yarın ve daha
sonraki günlerde hep karşınızda olacağız. Ve giderek daha kalabalık, daha dik
karşınızda olacağız. Ve haklarımızı alacağız.” diye konuşan Doğanovat, işçilerin taleplerini sıraladı:

 • Aynı işi yapan kadrolularla taşeronlar arasındaki ücret uçurumunun kaldırılması: Eşit İşe Eşit Ücret!
 • Yol ücretinin yılbaşı zammı ile birlikte tam ödenmesi
 • Fazla mesai, tatil çalışmalarının ödenmesi
 • Yemek ücretinin yılbaşı zammı ile birlikte tam ödenmesi
 • Araçları yıkamak için ücret
 • Yıllık izinlerin kullandırılması/parasının ödenmesi
 • Bütün ilçelerde şoför odasının olması
 • Çocuk parasının ödenmesi
 • Yakacak ve Ramazan yardımı ayni yardımların tüm işçilere eşit yapılması
 • İnsan onuruna uygun muamele
 • Sendika tercihimize ve sendikalı olmamıza saygı duyulması

Taleplerin büyük kısmı kabul edildi

Açıklama sonrası sendika başkanı ve beraberindeki heyet İZSU Genel Müdürü ile görüştü. İşçilerin taleplerinin konuşulduğu görüşmede anlaşmaya varılan maddeleri sendika başkanı şu şekilde sıraladı; “270 saat barajı kalktı ek mesai ve ek ücret olacak. Maaşlarda yeni ihalede iyileştirme olacak. Seçimden sonra kadro için görüşeceğiz. Yol yemek ücretleri TÜFE oranında güncellenecek. Promosyon bir sonraki ihalede şirketten alınacak. Maaşlar ayın 15’inde gecikmesiz olarak yatacak. Sendikalı olduğu için kimse işten atılmayacak, tutanak soruşturma vs. olmayacak. ⁠Bundan sonra plakalar tanımlanacak, belediye garajlarına giriş de olacak.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz