İzmir’de dün sabah saatlerinde düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınanlardan 2 sosyalist tutuklandı. Aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İzmir İl Başkanı Kerim Altınmakas ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Parti Meclisi (PM ) üyesi Didar Gül, Gülseren Olgun, Vezan Özoğlu ve Yaşar Aslan isimli yurttaşlar dün Buca Jandarma Karakolunda ifadelerinin tamamlanmasının ardından, bu sabah adliyeye sevk edildi. Karakol ifadelerinde cezaevindeki tutsaklara yatırdığı paraların nedeni sorulan yurttaşlara, “Örgütü finansman sağlama” suçlaması yöneltildi.

Savcılık, gözaltına alınanların ifadelerini almazken, hepsini tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkan ESP İzmir İl Başkanı Kerim Altınmakas, TÖP PM üyesi Didar Gül tutuklanırken, Gülseren Olgun ve Vezan Özoğlu adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Yaşar Aslan’ın ise ifade işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Verilen kararın ardından ESP ve TÖP yöneticileri İzmir Adliyesi önünde tutuklamaları protesto ederek, basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada gözaltı ve tutuklamalar kınandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz