İzmir’in farklı bölgelerinde yaşanan 16 yangında hektarlarca ormanlık alan küle döndü. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamasına göre İzmir’de dün 8’i orman, 8’i kırsal alanda olmak üzere toplam 16 noktada yangın çıktı. Çıkan yangınların büyük kısmı kısa sürede söndürülürken, Selçuk ilçesi Pamucak mevkiinde ormanlık alanda başlayan yangın, 12 saat sonra kontrol altına alındı. Alevler kısa sürede Aydın’ın Kuşadası ilçesine de sıçradı, havadan ve karadan yapılan müdahale ile söndürülen yangın 350 hektarlık alanda etkili oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli’de bulunan Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama Alanı’na yakın bölgede de yangın çıktı. Tesis sınırları dışında otluk alanda çıkan yangın depolama alanına da sıçradı. Yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile kontrol altına alındı.

Yangınlara 11 uçak, 27 helikopter, 171 arazöz ve iş makinesi, 972 personel ile müdahale edildi.

Zeytinlikler yandı

Öte yandan Urla’nın Bademler köyünde iki ormanlık alanda çıkan yangın da ekipler ve civardaki köylülerin de yardımıyla söndürüldü. Yangında 6 hektarı zeytinlik olmak üzere 10 hektar alan yandı. Yangının bölgedeki evlere kadar ulaştığı itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yanan ev olmadan söndürüldüğü ve soğutma çalışmalarına geçildiği öğrenildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz