İzmir Kitap Fuarı’nda Pirtukakurdi standına baskı uygulayan polisler, Kültür Bakanlığı bandrolü bulunmasına rağmen 3 kitabı bahane ederek standın görevlisini gözaltına aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kültürpark’ta 19 Nisan’da başlayan ve 28 Nisan’a kadar sürecek olan İzmir Kitap Furarı’nda 350’ye yakın yayınevi, 50’ye yakın sahaf bulunuyor.

1 Ocak 2015 yılında resmi olarak faaliyetlerine başlayan ilk Kürtçe kitap sitesi olan Pirtukakurdi.com da fuarda standını açmıştı. Evrensel muhabirinin aktardıklarına göre, yasaklanmış herhangi bir kitabın bulunmadığı stant gün boyu polislerin baskısına uğrarken, stant görevlisi Sebih Yoldaş, 3 kitap bahane edilerek gözaltına alındı.

Yoldaş’ı gözaltına alan polisler, Kültür Bakanlığı bandrolü bulunan Seîd Veroj’un “Kurdistan (1919-1920)”, Sedat Ulugana’nın “Kürdistan Fedaisi Muşlu Hilmi Yıldırım” ve Newşîrwan Mistefa Emîn’nin “Kürdistan Hükümeti” kitaplarını da topladı.

Kitabına el konan yazar Sedat Ulugana da sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Son çalışmamız Bu gün İzmir kitap fuarında polislerce toplatılmış. Kitaba dair herhangi bir yasak yok ,bandrol ve yayın izni alınmış. Bu keyfi eylemin sebebi ” kürdistan ve Dersim ” ibareleri ise şayet , Kürdistan ve Dersim tarihsel sosyolojik ve politik birer hakikattir. O zaman 1000 yıl önce yazılmış olan kitapları, Kanuni Sultan Süleyman’ın fermanlarını ve Atatürk’ün Nutuk’unu da yasaklamalısınız.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz