Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Partizan’a yönelik gerçekleştirilen operasyonda 13 kişi gözaltına alınmış, 4’ü Partizan okuru olmak üzere toplamda 8 kişi tutuklamıştı. Salt itirafçının soyut beyanlarıyla oluşturulan davanın 5. duruşması bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. 13 kişi hakkında toplamda 104 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Tutsak Partizanlar mahkeme savunmalarında itirafçının soyut ifadelerinin tutuklanma gerekçesi için yetersiz olduğu yineledi. Soyut ifadelerle tutuklanan Partizan okurları ve tutuksuz yargılananlar hakkında mahkeme heyeti somut gerekçe olmamasına rağmen siyasi bir karar ile cezalandırılmalarını istedi. Yalan ve soyut ifadelerle görülen davada mahkeme heyetinden ceza yağdı.

30. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında avukatlar son savunmalarını yaptı. Karar duruşmasında avukatlar daha önceki savunmalarında da bahsettiği üzere bir itirafçının soyut beyanlarının “örgüt üyeliğine” delil gösterilmesi için yetersiz olduğunu yineledi. “Somut delil” için keşif ve bilirkişi raporu için defalarca talepte bulunulduğu fakat bu talebin sürekli reddedildiği ifade edildi. Avukat Nagehan Avçil savunmasında buna dikkat çekerek tepki gösterdi. “Bu deliler toplanmadan bu dosyadan hakkaniyetli karar bir çıkmayacaktır. Bir hüküm çıkması durumunda eksik soruşturma ve kovuşturmayla yürütülen bir karar olacaktır.” Avçil bu deliler olmadan sadece itirafçının beyanlarıyla hareket edilmesi savunma hakkının engellenmesi anlamına geldiğini belirtti.

Avukat İnayet Aksu ise salt itirafçı beyanlarının “örgüt üyeliğine” gerekçe gösterilmesinin yetersiz olduğunu belirterek daha önce Yargıtay’ın bu konu hakkında verilen kararının dikkate alınmasını talep etti. “Soyutluk içerisinde hareket ediyoruz. Bir noktada somutlaştırıp o fiilin o fail tarafından işlendiğine dair net bir karar oluşturmamız lazım. Bu çok zor. Somutlaştırma işi yapılmıyor. Sadece varsayım yapılıyor. Bu da yargılamanın ideolojik motivasyonudur. Bir soyutluk havuzundayız ve kendimizi anlatmak zorunda kalıyoruz.”

Avukatlar savunmalarının ardından müvekkillerinin tahliyesini ve beraatını talep etti. Mahkeme heyeti 15 dakika ara verdi. Ara verilmesinin ardından 12 kişi hakkında istenilen hapis cezaları okundu.

Ünal Yiğit hakkında indirim uygulanmadı ve ‘örgüt üyeliği’nden 10 yıl, ‘patlayıcı madde bulundurmak’tan 10 yıl; toplam 20 yıl hapis cezası verildi. ‘Örgüt üyeliği’nden Cem Karakuş hakkında 7 yıl 6 ay, Aysel Kaya hakkında 7 yıl 6 ay, Nihat Konak hakkında 7 yıl 6 ay hapis cezası kararı verildi.

Tutuksuz yargılananların tamamına da ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz