Eylem Filistin Federasyonu ve Boykot, Elden Çıkarma ve Yaptırımlar’ın (BDS) çağrısıyla gerçekleşti. Binlerin katıldığı eylemde, yürüyüş korteji Filistin bayraklarıyla donatıldı. Geçen eylemlerdeki gibi kitle çok büyük oranda gençlerden oluşmaktaydı. Buluşma yeri bu kez Lozan kanton meclisinin de bulunduğu büyük katedralin önünde oldu. Meydanda Filistin ile dayanışma adına bayrak ve puşi satıldı.

Filistin halkıyla dayanışmada bulunmak için yeni kurulan Filistin için Özgürlük Platformu’da UNWRA ile dayanışmada bulunmak amacıyla rozet ve bileklik sattı, satış çok büyük bir ilgiyle karşılandı. Yürüyüş başlamadan önce birçok kurum ve örgüt söz alarak süreç üzerine gözlem ve düşüncelerini ifade etti.

Konuşmalardan sonra sloganlar, eşliğinde yürüyüş başladı. Eyleme kurumların hazırladığı pankartların dışında pankartlarla katılanlar vardı. Eylem boyunca “Hepimiz Gazze çocuğuyuz!”, “Yaşasın Filistin!”, “Terörist Israil!”, “Cassis işbirlikçi!”, “Macron işbirlikçi!”, “Biden işbirlikçi!”, “Nehirden denize Filistin özgür olacak!”, “Gazze’den Cenin’e Israil katlediyor!” sloganları sıklıkla atıldı. Eyleme İşçilerin Birliği ve Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) flamalarıyla yer aldı.

Yürüyüş esnasında kitledeki canlılık ve öfke kendisini baştan sona hissettirdi. Yürüyüş, büyük katedralin önünden başlayarak, Merkez caddesinden geçip, oradan da Adliye binasının bulunduğu Montbenon Parkında sloganlar eşliğinde son buldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz