İşten atılan İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İzdoğa ve İzenerji işçileri eylemlerinin 10. gününde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Egemenlik evi önünde sürdürülen oturma eylemi temsili olarak burada da yapıldı. Basın metnini işten çıkartılan İzenerji işçisi Süheyla Konuk okudu.

sendika yelekli işçiler

 “Bize fazlalık personel muamelesi yapılıyor”

Sözlerine “10 gündür belediye binası önünde oturma eylemindeyiz. Çok uzun süren mülakat süreçlerinin ardından, mülakatlarımız tamamlandıktan sonra da işe başlamak için uzun süre bekletildikten sonra iş başı yapabildik. İşimize son verilen süreci meşrulaştırmak için kullanılan bazı ifadeler ne yazık ki kamuoyunu yanıltıyor. Bize bankamatik memuru ya da fazlalık personel muamelesi yapılıyor ancak durum böyle değil” ifadeleriyle başlayan Konuk, işlerinin başındayken işten atıldıklarını dile getirdi.

“Çalıştığımız birimlerde eksik personelle çalışıyorduk, bir çoğumuz çalıştığı şu kısa zamanda bile fazla mesai yapmak zorunda bırakıldık” diyen Konuk, işten atıldıktan sonra yaşadıkları mağduriyetlerini anlattı.

sendika yelekli işçiler

20 değil 150 işçi

Konuk “Söylemek zorundayız ki sürecin başından bu yana yanlış bilgiler kasıtlı olarak kamuoyunda dolaşımı sokulmakta. İşten çıkarılan sayısı iddia edildiği gibi 20 değil, bize ulaşan 150’yi aşkın arkadaşımızın işine son verilmiş durumda. Ve işten çıkarılacakların sayısının binleri bulabileceği konuşulmakta. Bir diğer yanlış bilgi ise işine son verilebilenlerin yalnızca büro personeli olduğu ve herkese başka iş kollarında çalışması için teklifte bulunulduğu yalanı. Oysa işine son verildiğinin bilgisi verilmeden günlerce çalışmaya devam eden arkadaşlarımız var. Üstelik yalnızca büro işçisi değil, içimizde katı atık işçileri, ataması yapılmayan öğretmenler, kapsam dışı 15 mühendis arkadaşımız ve daha çok sayıda farklı işleri üretenlerimiz var” dedi.

sendika yelekli işçiler

“Siyasi çekişmelerde olan biz emekçilere oluyor”

Haklarını almak için bir araya geldiklerini söyleyen Konuk “Seçimler de aday belirleme süreçleri de buralarda yaşanan kişisel kavgalar da biz emekçilerin gündemi değil, eski yönetimle yeni yönetim arasında yaşanan siyasi çekişmelerde olan biz emekçilere oluyor” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay ve CHP yönetimine seslenen işçi, “Bu haksızlığa dur demek iki dudağınız arasından çıkan bir sözcüğe bakar” dedi. Konuk son olarak işlerine geri dönene kadar bu mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz