İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlattığı “Adalet Nöbeti”ni Kurban Bayramı’nın ikinci gününde sürdürdü. “Kayyum defol” tişörtlerinin giyildiği nöbet eyleminde, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Bijî berxwedana Colemêrgê”, “Kayyımlar gidecek biz kalacağız” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıldı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Cengiz Çiçek ve Esengül Demir, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER), Cumartesi Anneleri, Doğu-Güneydoğu Dernekleri Platformu, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Bingöl Köy Dernekleri, Kiğı-Karakoçan-Adaklı-Yayladere-Yedisu-İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Kalkındırma ve Kültür Derneği (KAYY-DER), Özgürlüğe Ses Ver İnisiyatifi üyeleri, Kaldıraç Hareketi temsilcileri ile çok sayıda kişi bugünkü eyleme katıldı.

İmralı tecridine tepki

Eylemde konuşan tutsak yakını Fince Akman, İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ı andı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılarak fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü için cezaevlerinde başlatılan eyleme dikkati çeken Akman, “Cezaevinde bulunan çocuklarımızdan iki aydır haber alamıyoruz” dedi. Tutsakların ağır tecrit altında tutulduğunu söyleyen Akman, “Yıllardır Sayın Abdullah Öcalan’dan haber alamıyoruz. Abdullah Öcalan irademizdir. Çocuklarımızın iradesidir. Çocuklarımızın üzerinde uygulanan tecrit bize dönük bir tecrittir. Biz bu tecridi kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Birlikte hareket edelim”

DEDEF Başkanı Ali Rıza Bilir, kayyım atamalarını doğru bulmadıklarını ifade etti. Kayyım atanmasını “demokrasiye büyük hakaret” olarak nitelendiren Bilir, irade gaspına son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Karakoçan Dernekleri Federasyonu (KAR-DEF) Eşbaşkanı Zelal Ayık Değirmenci, “Kayyıma karşı birlikte hareket etmemiz önemli. Kürt halkı her daim var oldu ve daima var olacaktır. Kimse bizi toplumdan dışlayamaz” diye kaydetti.

KAYY-DER Eşbaşkanı Ahmet Tüzün, kayyım politikalarına karşı olduklarını ve tüm kesimlerin buna karşı ses çıkarması gerektiğini söyledi. Tüzün, “Özellikle muhalefet partilerine kayyım protestolarına daha çok sarılmasını bekliyoruz. Seçimle gelen seçimle gider diyenler bugün kayyım politikalarını devam ettirmek istiyorlar. Kayyım zihniyetini ve politikasını tanımıyoruz” şeklinde konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz