İstanbul’da direnenler, mücadele edenler Newroz için bir araya geldi. Birleşik mücadelenin önemine dikkat çekilen, Demirci Kawa’nın isyanıyla bugünün Dehaklarına karşı mücadelenin ne pahasına olursa olsun süreceğinin altı çizilen Newroz kutlamasında İstanbul’da İmralı’ya, Edirne’ye Kürdistan’a direnenlere selam gönderildi.

“Zafer ve özgürlük için ayağa kalk” şiarıyla uzun zaman önce startı verilen ve sokak sokak çalışması yürütülen Newroz kutlaması için yüzbinler Yenikapı miting alanını doldurdu. Newroz’a çağrı çalışmaları polis ablukasında geçmiş, gözaltılar yaşanmış, polis çalışmaları engellemeye çalışmıştı. Yaklaşık 6 saat süren mitingde halklar coşkusuyla, sloganları ve zılgıtlarıyla yanıt verdi.

Polis, devrimcilerin direnişi karşısında geri adım attı

Newroz  kutlaması için İstanbul’da bu yıl da buluşma noktası Yenikapı Marmaray durağı oldu. Geçen yıllardan daha çok polis ablukasının olduğu buluşma yerinde arama noktası kuruldu. Polis halkın Marmaray önünde beklemesini, devrimcilerin bildiri ve gazete dağıtımını engellemeye çalıştı. Ancak devrimcilerin direnişi karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

Burada yaklaşık bir saat bekleyen kitle halaya durdu, “Newroz piroz be” sloganını sık sık yükseltti. Devrimciler, mücadeleci sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve devrimci örgütler kendi pankartları ve sloganlarıyla miting alanına yürüdü.

Mücadeleci sendikalar: Direnişle özgürlüğe

Dev Yapı-İş, İnşaat-İş, Limter-İş, Basın-İş ve Dev Tekstil, “Newroz’dan 1 Mayıs’a direnişle özgürlüğe” pankartı ile alanda yerini aldı.

Kaldıraç Hareketi: Kendi gücüne güven, direnişi örgütle!

Kaldıraç Hareketi, “Savaşı durduracak güç, halkların ortak mücadelesidir. Kendi gücüne güven, direnişi örgütle!” pankartıyla mitinge katıldı.

Resim

Resim

ESP: Bijî Newroz bijî Sosyalîzm

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), “İnkara, imhaya, kayyuma karşı bijî Newroz bijî sosyalîzm” pankartı açtı. Ölüm orucu direnişinin 236. günü, 21 Mart 2002’de ölümsüzleşen Tuncay Yıldırım’ın fotoğraflarını taşıyan sosyalistler, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını sık sık attı.

KESK: Özgürlük, adalet ve barış

KESK İstanbul Şubeler Platformu ise, “Zulüm, zorbalığa ve savaşa karşı özgürlük, adalet ve barış için yaşasın Newroz. Newroz pîroz be” pankartıyla yürüyüşe geçti.

Birleşik Mücadele Güçleri, “Sömürü ve faşizme karşı ayağa kalk”; Mücadele Birliği, “Şimdi devrim zamanı”; SODAP, “Eşitlik, özgürlük, sosyalizmde. Newroz pîroz be”; TİP Esenyurt İlçe Örgütü, “Dehak’ın zulmüne karşı isyan ateşini büyütmeye geldik” pankartı açtı.

Duvarlardan atlayarak alana yüründü

Miting alanına yürüyüşe geçen halk ilk olarak Marmaray durağı önünde arama noktasından geçti. Uzun süre arama noktasında bekletilen kitle, sloganlarla tepki gösterdi. Buluşma noktasını hınca hınç dolduran kitle, arama noktasının hemen ardından pankartlarını açarak yürüyüşe geçti. Bu sırada arama noktalarında geçenler, oluşan yığını aşmak için caddeye çıktı, duvarlardan atlayarak alana yürüdü. Yürüyüşte yer alanlara seyir halindeki araçlardan kornolarla eşlik edildi.

Devrimci dayanışmayla SGDF’liler gözaltından alındı

Bir sonraki arama noktasında ise polis SGDF üyelerinin girişini engellemeye çalıştı. Devrimci tutsaklarla dayanışmak için atılan sloganları bahane eden polis SGDF üyeleri Berkan Deveci ve Mazlum Ortaç’ı gözaltına aldı. Miting alanına gitmeyi reddeden ESP ve SGDF üyeleri, gençlik örgütleriyle barikatın önünde direnişe geçti. “Devrimci tutsaklarla dayanıştığımız için arkadaşlarımızı gözaltına alıyorlar, arkadaşlarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz” diyen SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı, “SGDF umuttur umut dimdik ayakta”, “ESP umuttur umut dimdik ayakta”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla karşılandı. Burada kol kola giren devrimci gençlere, arama noktasından geçen halk da eşlik etti. Kalabalık uzun bir süre gözaltıların bırakılmasını bekledi.

Devrimcilerin direnişi karşısında polis geri adım atmak zorunda kaldı. Ortaç ve Deveci serbest bırakıldı. Alkışlarla pankartın arkasına geçen sosyalistler, sloganlarla miting alanına geçildi.

Polis engeli yok sayıldı

Adalet Nöbetçisi aileler ve Barış Anneleri de ulusal kıyafetleri gerekçe gösterilerek alana alınmak istenmedi. Polis, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’nin de alana girişini engellemeye çalıştı ancak, başarılı olamadı. Beştaş, Çepni, Adalet Nöbetçisi aileler ve Barış Anneleri sloganlarla miting alanına giriş yaptı.

Amedspor atkıları, Öcalan’ın posterleri

Yaklaşık 150 bin kişinin doldurduğu miting alanından coşku ve sloganlar hiç dinmedi. Devrimci tutsakların selamlandığı miting alanında sık sık PKK lideri Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması istendi. Alanda Amedspor atkıları açıldı, Öcalan’ın posterleri taşındı.

Newroz sahnesine dev, “Rabe dema azadî û serkeftinê ye – Şimdi Özgürlük Zamanı” yazılı pankart asıldı.

“Baskı ve zulüm karşısında geri adım atmıyoruz”

Etkinlik, ölümsüzleşenler anısına saygı duruşu ile başladı. Bu esnada on binlerce kişi tek bir ağızdan “Bijî serok Apo” sloganı attı. Ardından Newroz Tertip Komitesi, kitleyi selamladı. Daha sonra DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanları Gonca Yangöz ile Murat Kalmaz halkı selamladı. Gonca Yangöz, “Başta Kürt halkı olmak üzere ezilen, sömürülen, yok sayılan bütün halkların direniş bayramı Newroz kutlu olsun. Newroz pîroz be” sözlerini kullandı. Murat Kalmaz da, “Tüm Kurdistan ve Türkiye halklarının Newroz bayramı kutlu olsun. Bu Newroz, özgürlük Newrozudur. Kürt halkı zafere yakındır. En baştaki talebimiz Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüdür. Biz diyoruz ki sayın Öcalan özgür olmadan özgürlükten bahsedemeyiz. Sayın Öcalan özgür olmadan Türkiye’de Kürt sorunu başta olmak üzere hiçbir sorun çözülmez. Türkiye’nin özgürlüğü ve barışı Sayın Öcalan’ın özgürlüğü ile mümkündür. Kürtler katledilerek bitirilemez. Baskı altına alınarak boyun eğdirilemez. Yıllardır boyun eğmedi. Bugün yine yüz binlerle özgürlüğü haykırıyoruz. Kürtler ile savaşmayı bırakın, barışı sağlayın. Bu sistem Kürt halkını bitirmek, kazanımlarını boşa çıkarmak istiyor. Ama biz dün de söyledik bugün de söylüyoruz, baskı ve zulüm karşısında geri adım atmıyoruz” vurgusunu yaptı.

Daha sonra Adalet Nöbeti tutan anneler ile Barış Anenleri Newroz ateşini, “Biji berxwadana zindana” sloganları ve zılgıtlar eşliğinde yaktı.

Ardından DEM Parti İBB Eşbaşkan Adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni sahneye çıktı.

Çepni: Kürt halkını yok sayanlara hep birlikte cevabı vereceğiz

Söz alan DEM Parti İBB Eşbaşkan adayı Murat Çepni; halayı ve horonu zafere taşıyacaklarını kaydetti. “Hepimiz hazır mıyız” sorusunu yönelten Çepni’ye halklar bir ağızdan “evet” yanıtı verdi.  “Bıji berxwadana zindana”, “Jin, Jiyan, azadi” sloganlarıyla barikatları aşıp meydanları dolduranları selamlayan Çepni, “Seçim sürecindeyiz. 31 Mart’ta meydanların sesini, sözünü, mührünü ortaya çıkarmaya hazır mıyız? Biz kendimize oy veriyoruz, kendimize iy vermeye hazır mısınız? DEM Parti’ye verilen oy sadece bir oy değildir; faşizme karşı, savaşa ve işgal politikalarına karşı atılmış bir yumruktur. O başarıyı 31 Mart’ta hep birlikte kazanacağız. İstanbul’u birlikte yöneteceğiz; iddiamız, becerimiz, kararlılığımız var. Biz dilimizi, kültürümüzü yok sayanlara, işçi sınıfına açlığı reva görenlere, Kürt halkını yok sayanlara hep birlikte cevabı vereceğiz” dedi.

Çepni, konuşmasını Adnan Yücel’in Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek şiiriyle sonlandırdı.

Beştaş: Kürt halkını kandırmaya çalışanlar işte cevap burada

Meral Danış Beştaş da halkları Kürtçe selamladı. Kürtlere laf söyleyenlere seslenen Beştaş, “Kürt halkını kandırmaya çalışanlar işte cevap burada. Kürtler, size inanmıyor. Kürtleri eski usulle kandıramazsınız” dedi. Kürdistan’da oy kullanacaklara seslenen Beştaş, “Burada seçmen değilseniz seçmen olduğunuz illere gidin. Oyunuzu kullanın. Çünkü hırsızlık yapıyorlar” çağrısı yaptı.

Bakırhan: Cezaevlerindeki tecridi kıracağız, tüm tutsakları özgürleştireceğiz

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Newroz AKP-MHP iktidarına karşı Hrant Dink’in, Berfo Ana’nın, Cumartesi İnsanlarının, Berkin Elvan’ın, Emine Şenyaşar’ın mücadelesidir. Bugün bir kez daha bitmediğimizi, güçlendiğimizi, büyüdüğümüzü dosta düşmana kanıtladınız. Sizlere Selahattin Demirtaş’ın, Gültan Kışanak’ın, Figen Yüksekdağ’ın ve cezaevlerindeki binlerce özgürlük tutsağının selamını getirdim. Tecridi kırmak için açlık grevinde olan tutsaklara, ‘Newroz’unuz kutlu olsun’ diyoruz. Cezaevlerindeki tecridi kıracağız, tüm tutsakları özgürleştireceğiz” diye belirtti.

“Açlık grevindeki arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız”

İktidara seslenen Bakırhan, ezilenlerin partisi olmaya devam edeceklerini söyledi. Hep birlikte tecridi kaldıracaklarının altını çizen Bakırhan, “açlık grevindeki arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Güzel günler yakın. Hep birlikte partimize sahip çıkacağız. Bugün anadilimize sahip çıkma, barışın, halkların ortak mücadelesini yükseltme, Kürt ulusal birliğini sağlama, İmralı’daki tecridi lağvetme, Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlama günüdür. 31 Mart seçimlerini Newroz’a katılan halkımız şekillendirecek. Her yerden zafere yürüyeceğiz. 31 Mart’ta kayyımları göndereceğiz. İstanbul Türkiye’dir. Harami düzenine karşı hep birlikte mücadele edeceğiz İstanbul’da. Hem Türkiye’de hem Kurdistan’da sizlerin desteğiyle her yerde yönetimde olacağız, biz yöneteceğiz” dedi.

Demir: Bu sistemi alaşağı etmek zorundayız

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir,  tutsak siyasetçileri selamlayarak sözlerine başladı. Bu sistemi alaşağı etmek zorunda olduklarının altını çizen Demir, şöyle devam etti: “Başta Sayın Öcalan olmak üzere bütün siyasi tutsakların bir an önce özgürlüğüne kavuşması gerek. Savaşın yükünü kabul etmiyoruz. Türkiye’deki bütün halkları, emekçileri, ezilenleri olarak sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu Newroz’un şöyle bir güzelliği var; bu Newroz Kürt halkının özgürlüğü talebiyle yakıldı. Aynı zamanda Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerekiyor. Diyoruz ki tecrit, savaş politikalarına karşı ancak Sayın Öcalan ile masaya oturulursa halklar arasında barış sağlanır. Bugünler gelecek, uzak değil.”

Birleşik mücadele ve direniş vurgusu

Miting programı kapsamında Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), TJA, EMEP, EHP adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda birleşik mücadele ve direniş vurgusu yapıldı.

Etkinlik boyunca Gölgedekiler Grubu, Mikail Aslan ve Murad Demir de stran ve şarkılarıyla sahne aldı.

Devlet, Barzanici gruplarla mitinge müdahale etmeye çalıştı

Miting alanını ablukaya alan polis program boyunca sürekli gerilim yaratmaya çalıştı. Emniyet mitinge günler öncesinde İbrahim Kaypakkaya resimleri taşındığı taktirde gelenlere saldıracağı bilgisini yaymaya çalıştı. Mitinge sırasında Mücadele Birliği’nin Deniz Gezmiş bayrakları içeri sokulmamak istendi ama direniş sonucu polis geri adım attı. Bundan sonuç çıkaramayan devlet, Barzanici gruplar üzerinden yine Mücadele Birliği kortejine ve ayrıca LGBTİ+ topluluklara saldırıları organize ederek mitingin havasını bozmaya ve çatışma yaratarak, miting programında tahribatlar yaratmaya çalıştı. Aynı grup ayrıca Kaldıraç Hareketi’nin taşıdığı Filistin bayrağına yönelik saldırı ve provokasyon girişiminde bulundu. Programın sona ermesiyle alandan ayrılmak isteyen gençlere saldıran polis ters kelepçe işkencesi yaptığı gençlere ayrıca tekme, diz ve yumruk darbeleriyle saldırdı, işkence uyguladı.

Polis işkenceyi önlemek ve belgelemek isteyen avukatlar ile basın emekçilerine de saldırarak darp etti. Yüze yakın kişinin gözaltına alındığı tahmin ediliyor.


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz