İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Deprem Koordinasyonu, 26 Şubat 2023’te Kadıköy’de “Deprem değil, rantçı düzeniniz öldürdü” diyerek eylem yapmak istemiş ancak 106 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Sendika.org’un haberine göre 106 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen kendiliğinden dağılmama” suçu gerekçesiyle Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 32/1, TCK 53 sevk maddeleri ile Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından cezalandırılmaları istendi.

Aralarında depremzede ailelerin de olduğu 106 kişi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında “şüphelilerin ancak kademeli olarak artan oranda zor kullanmak suretiyle yakalandıkları, zira yakalanmalarına mani olacak şekilde bedeni kuvvet gösterdikleri anlaşılmıştır” denildi.

Dosya kapsamında “…ancak zor kullanılmak suretiyle eylemin sonlandırılabildiği, böylece atılı suçun unsurları itibariyle oluştuğu anlaşılmıştır. …ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur” denildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz