İşçi ve emekçiler için tarihsel bir sembol olan İstanbul’un Taksim Meydanı, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararına rağmen 1 Mayıs kutlamalarına kapatıldı. Saray Rejimi’nin yasakladığı meydan için sosyalist örgütler/partiler ve sendikalarda ısrarcı olduklarını gösteriyor.

Valiliğin yasak kararını tanımayan sendikalar ve sosyalist kurumlar, Saraçhane’de toplanıp Taksim’e yürüyecek. Ancak Taksim Meydanı’na çıkan yollar sabahın erken saatlerinde trafiğe kapatıldı. Meydana çıkan cadde ve sokaklarda araç parkına dahi izin verilmezken, Taksim, Şişhane, Kabataş, Mecidiyeköy, Şişli, Saraçhane, Beşiktaş Meydanı ve Dolmabahçe’de otoparklarda bulunan park halindeki araçlar kaldırıldı. İstiklal Caddesi ve Taksim’e çıkan tüm yollar polis bariyerleriyle kapatıldı.

Unkapanı/Bozdoğan Kemeri

Taksim yönüne doğru Haliç köprüsüne giden yolda bulunan Bozdoğan Kemeri’nin kapıları önünde TOMA ve polis barikatları kapatıldı. Kemer üzerinde keskin nişancılar görüldü.

Taksim Meydanı ise günler öncesinde polis bariyerleriyle kapatılarak, yasaklandı.

İşçiler Saraçhane Parkı’na yürüdü

Sabahın erken saatlerinde Yenikapı Marmaray durağında toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), feminist örgütler ve ekolojistler, kortejler halinde Yenikapı Marmaray durağından Saraçhane Parkı’na doğru kitlesel yürümeye başladı.

Farklı noktalardan toplanma alanına doğru yürüyen kitleler, “Taksim işçiye kapatılamaz”, “Yaşasın 1 Mayıs” , “Biji Yek Gulan”, “1 Mayıs yasaklanamaz”, “Taksim 1 Mayıs alanıdır”,  “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”  sloganları atıldı.

“İşçi katliamlarına dur diyoruz”

İşçi katliamlarına dikkat çekilen sloganlarda, işçi katliamlarına “Dur diyoruz” sloganları atıldı. Kitle, “Öfkeyle diren, yaşamda diret”, “Filistin’e özgürlük”, “Bu çemberi yırtıp atacağız”. Emekçiler taleplerini, isyanlarını pankarta yazdı.

“Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganının yükseldiği alana kortejler Yenikapı Marmaray durağından kitlesel şekilde yürüyüş yaparak giriş yaptı. KESK İstanbul Şubeler Platformu “Yoksulluğa, güvencesizliğe, sömürü ve baskılara karşı mücadeleyi dayanışmayı umudu büyütmek için alanlardayız” pankartı, DİSK, “Yaşasın 1 Mayıs emek-adalet-hürriyet” pankartı, TMMOB, “zorbalar kalmaz gider yaşasın 1 Mayıs”, “kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza gezi onurumuzdur” pankartı, Emek Partisi, “ekmek, adalet, barış ve özgürlük için yaşasın 1 Mayıs” pankartı, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), “Emekçilerin değil tarikatçıların bütçesini kısın” pankartını açarak Saray Rejimi’nin tarikatlara ayırdığı bütçeye dikkat çekti.

Kaldıraç Hareketi’de Saraçhane’ye yürüdü

Kaldıraç Hareketi toplanma noktası olan Saraçhane Meydanı’na kitlesel bir şekilde yürüdü.

Kaldıraç Hareketi, AKA-DER, İŞÇİ-SEN, Özgür Üniversite Hareketi ve Özgür Lise’den oluşan 1 Mayıs korteji, toplanma noktası olan Saraçhane Meydanı’na yürüdü.

Kaldıraç Hareketi “Devrim için ileri! Ya Sosyalizm ya ölüm”, “Alırsak biz alırız öcünü senin. Gel yaralıların yanına. Kurtuluş yok tek başına!” ve “İşçiler, halklar, kadınlar, öğrenciler yönetebiliriz! Tek çözüm sosyalizm!” pankartlarıyla yürüdü.

“Kadın özgürlüksüz sosyalizm olmaz”

Kadınlar da kortejler halinde alana giriş yapıyor. TJA, “bi dengê jinên ku keda wan nayê dîtin; Jin jiyan azadî” pankartını açtı. TJA aktivsitleri, “Kadın özgürlüksüz sosyalizm olmaz” dövizlerini de taşıdı.

Kadın Savunma Emeği, “Emeğimiz bedenimiz Taksim bizim senin mi sandın?” pankartı, DEM Parti Kadın Meclisi, “8 Mart’tan 1 Mayıs’a kadınların isyanıyla geliyoruz”, Feministler, “işte ucuza, evde bedavaya çalıştıran patriarkal kapitalizme karşı feminist mücadele” pankartı ve feminizm bayrakları, Kampüs Cadıları “beden ve emek sömürüsüne yoksulluğa karşı cadılarla mücadeleye” ile alanda yerini aldı.

“Direne direne kazanacağız”

Alanda ve kortejlerin yürüyüşü sırasında sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Karanlığa boyun eğmeyeceğiz”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Jin jiyan azadi”, “Direne direne kazanacağız”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganları ve zılgıtlar atan işçiler, emekçiler, kadınlar çözümün mücadeleden geçtiğinin altını çizdi.

DEM Parti Saraçhene’de

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, DEM Parti milletvekilleri Pervin Buldan ve Kezban Konukçu, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Başkanı Hakan Öztürk, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve beraberindeki heyet alana giriş yaptı.
Alana giren kitle, “Ölçüsüz iş yüküne son”, “Köle değiliz” gibi dövizlerle taleplerini ve mesajlarını yansıttı.
Parkta bir araya gelen gençler ise, “Bijî Serok Apo”, “Be serok jiyan nabe”, “Kurdistan Faşizme mezar olacak”, “Selam selam İmralı’ya bin selam”  ve “Bijî berxedana zindanan sloganları attı.

Kadınlar ve işçiler alanlarda

Alkış ve zılgıtlarla yürüyen kitlede kadınlar, “Gelsin koca, gelsin jop, inadına isyan, inadına isyan” sloganlarını attı.

TİP kortejine saldırı

Saraçhane’ye yürüyen TİP kortejiyle ile polisler arasında gerçekleştiği iddia edilen “laf sataşması” sonrası arbede yaşandı.


Detaylar geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz