İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP), 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla eylem düzenledi.

Kartal Meydanı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Nehirden denize özgür Filistin” pankartı açtı.

Ellerinde ‘Refahta katliam var, sessiz kalma, çocukların sesi ol’, ‘Ey dünya daha kaç çocuk ölmeli’, ‘Gazze’de katliam var’, ‘İsrail ile ticaret insanlığa ihanet’ dövizleri taşıyan platform üyeleri, “Refah halkı yalnız değildir”, “Nehirden denize özgür Filistin” sloganları attı.

“İsrail açıkça dünyaya meydan okuyor”

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İSŞP) adına açıklama yapan HARB-İŞ Sendikası İstanbul Şube Mali Sekreteri Kubilay Yılmaz, bu güne kadar İsrail saldırısı nedeniyle Filistin’de en az 36 bin kişinin öldüğünü söyledi.

İsrail’in hastane, okul, kamp başta olmak üzere sivil halkın bulunduğu her yere acımasızca saldırdığını belirten Yılmaz, “Son olarak 26 ve 28 Mayıs’ta Refah kentindeki çadır kamplara füze saldırısı düzenleyen İsrail, çoğu çocuk ve kadın en az 67 insanı katletti. Bizler, İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak Filistin halkına yapılan tüm saldırıları lanetliyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifa diliyoruz. İsrail, bu saldırıyla açıkça dünyaya meydan okuyor. İnsanlık değerlerini ayaklar altına alıyor. Esaslı bir direnç görmedikçe de katliamlara devam edeceğinin işaretini veriyor” diye konuştu.

“Ya bu barbarlığı durduracağız ya da suça ortak olacağız”

Yılmaz, “İsrail’in saldırganlığı ve yaptığı katliamlar, açıkça barbarlıktır” ifadelerine yer vererek, “İsrail savaş ve insanlık suçu işliyor. Bu savaşın kazananı ne İsrail ne de Filistin halkıdır. Bu savaşın kazananı silah tüccarlarıdır. Ortadoğu halklarının birbirine düşmesinden çıkarı olanlardır. Halkları silah ve baskı yoluyla yönetmek isteyenlerdir. Kutuplaşmadan, ayrışmadan çıkar sağlayanlardır. Bu savaşın kazananı emperyalistler ve uluslararası sermayedir. Kaybedeni ise İsrail ve Filistin halkları olacaktır. Ya bu katliamlar ve barbarlığı durduracağız ya da işlenen savaş suçlarına ortak olacağız. Biz işçiler, İsrail’in suçuna ortak olmak istemiyoruz! İstanbul işçi sınıfı olarak Türkiye işçi sınıfını mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

“Filistin halkına yönelik abluka kaldırılmalı”

Filistin halkının dünyadan ve Türkiye’den acil çözüm beklediğini kaydeden Yılmaz, yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

  1. Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır.
  2. İsrail, işgal ettiği topraklardan çekilmelidir.
  3. İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir.
  4. Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için İşgalci ve Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi cesurca desteklenmelidir.
  5. Filistin halkına ekonomik ve sosyal her türlü destek sağlanmalıdır.
  6. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir çözüm kabul edilmemelidir.

“Filistin adeta kapalı bir cezaevine döndü”

Etkinliğe katılan Filistinli İşçiler ve Sendikalar Genel Birliği Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abu Alsoud da Filistin’de tam anlamıyla bir insanlık dramı yaşandığına, dünyanın ise sessiz kaldığına dikkat çekti, “Gazze’de artık hayat yok. Su yok, elektrik yok, gaz yok, gıda malzemesi yok. Gazze’ye giden bütün yolları kapadılar. Gazze adeta kapalı bir cezaevine döndü. Tüm bu zorluklara rağmen Filistin beyaz bayrağı asla ve asla kaldırmayacak. Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz