Devletin iki dalgaya ulaşan gözaltı saldırısında 50 kişi tutuklanmış, 4 kişi ise daha sonra yapılan itirazlar sonucu serbest bırakılmıştı. 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüme iradesini göstererek tutuklananların sayısı 46 olmuştu. Gözaltındaki 27 devrimci tutuklandı.

İstanbul’da Taksim iradesinden vazgeçmeyenlere yönelik gerçekleşen 3. 1 Mayıs operasyonunda gözaltına alınan 27 kişi, üç günün ardından savcılık ifadeleri için İstanbul Adliyesi’ne çıkarıldı. Gözaltındaki 27 devrimci tutuklanırken, 1 Mayıs operasyonlarında tutsak edilenlerin sayısı 73’e yükseldi.

“1 Mayıs yasak kararının altındaki gerekçe, sermayenin çıkarını korumaktır”

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde gözaltına alınanlar için İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına TÖP dönem sözcüsü Pelin Kahiloğulları söz aldı. 1 Mayıs operasyonlarının adeta bir cadı avına döndürüldüğünü, 1 Mayıs’a katılmanın suç haline getirilmeye çalışıldığını vurguladı. İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, sistematik hale getirilen gözaltı ve tutuklamalar karşısında geri adım atmayacaklarını, Taksim’den de 1 Mayıs’tan da vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Av. Akbulut: “Kanuna aykırı şekilde yasaklayan devlet ve kolluktur”

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde tutuklamaya sevk edilen 27 kişinin durumları hakkında Av. Çiğdem Akbulut değerlendirmelerde bulundu:

Müvekkilerimiz yalnızca Anayasa’nın kendilerine tanıdığı hakkı kullanmak istedi. Bu hak daha önce defalarca yargı kararlarıyla tescillenmiş olmasına, çok yakın ve net bir şekilde Taksim Meydanı’nın herhangi bir kutlamaya yasaklanamayacağı gibi, tarihsel hikayesi sebebiyle 1 Mayıs’a da yasaklanamayacağı tescillenmiş olmasına rağmen, 1 Mayıs’tan itibaren cadı avı devam ediyor. Bu zamana kadar yaşadığımız şey aslında hukuka aykırı, kanunsuz hareket edenin, Anayasa’nın tanıdığı toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, 1 Mayıs’ı anmayı, kanuna aykırı şekilde yasaklayanın, engelleyenin devletin ve kolluğun kendisi olmasına rağmen arkadaşlarımız hukuka aykırı bir şekilde tutuklanıyor

Tosu: “Amaç, ekonomik darboğaz karşısında sokağa çıkabilecek emekçilere gözdağıdır”

Destek için konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Tosu şunları söyledi:

1 Mayıs’tan bu tarafa bir cadı avı sürdürülmektedir. Nedeni nedir? Anayasa’nın, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla tescillenmiş olan Taksim 1 Mayıs alan olduğu ve buna özgür bir şekilde yürümek, kutlama isteyenlere dönük haksız, hukuksuz bir cadı avı. Biz, bunu kabul etmiyoruz. 1 Mayıs günü barışçıl, demokratik bir gösteri yapıldı. Bu gösteride tek yasadışı olan şey Bozdoğan Surları’nın kapatılarak etten duvar örülmesiydi. Bu hukuksuzluğun üzerine bir de o günden bugüne süren cadı avını, bunu kabul etmiyoruz. Bir an önce siyasal iktidar, bu tavrından vazgeçmelidir. Buradaki sürecin hukuki olmadığını biliyoruz. Bir düşman hukuku yürütülmektedir. Amaç var olan ekonomik darboğaz karşısında sokağa çıkabilecek, hakkını arayabilecek emekçilere gözdağıdır. Ama bilinsin ki, bu gözdağı bizleri korkutmamaktadır. Bizler haklarımız, özgürlüklerimiz için alanlara çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz. Siyasal iktidar hukuksal süreci işletmek istiyorsak, dönüp insanların ölümüne neden olan depremde rant uğruna insanları katledenlere ceza uygulasın, her gün ortaya çıkan yolsuzluklara ceza uygulasın, çetelere ceza uygulasın, bunları yargılasın. Demokratik bir Türkiye için, özgürlükler için mücadele eden bizlere, sendikacılara, solculara, devrimcilere değil… Burada en masum olan, bu uğurda ülkenin demokratik gelişimi için mücadele eden bizler, emekçileriz. Solcular, devrimcilerdir. Dolayısıyla bir yargılama yapılacaksa, bu yargılamanın yapılacağı yer yolsuzluk yapanlardır, çetelerdir, insanları ölüme mahkum, açlığa mahkum edilenlerdir.

“Arkadaşlarımız hukuka aykırı bir şekilde tutuklanıyor”

Avukat Çiğdem Akbulut da, devrimcilerin Anayasa’nın kendilerine tanıdığı hakkı kullanmak istediğini söyledi. Akbulut, “Bu zamana kadar yaşadığımız şey aslında hukuka aykırı, kanunsuz hareket edenin, Anayasa’nın tanıdığı toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, 1 Mayıs’ı anmayı, kanuna aykırı şekilde yasaklayanın, engelleyenin devletin ve kolluğun kendisi olmasına rağmen arkadaşlarımız hukuka aykırı bir şekilde tutuklanıyor” ifadelerini kullandı.

Karar protesto edildi: Ahdımız olsun kazanacağız

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürümek istediği için tutsak edilen 27 devrimci için İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Hepsini Alacağız Kampanya Grubu adına konuşan Buse Söğütlü, “Biz bir adım daha geri adım atmayacağız. Arkamızda hiç kimseyi bırakmayacağız. Ahdımız olsun biz Taksim Meydanı’nı da kazanacağız” dedi.

Av. Önalan: Hepsini tek tek alacağız

Taksim’e yürümenin suç olmadığını vurgulayan Avukat Ezgi Önalan, “74 kişi rehin tutuluyor. 1 Mayıs’ta AYM’nin açın dediği, Anayasa’nın açın dediği Taksim Meydanı’nı kapattılar. Taksim Meydanı’na yüzünü dönenlere cadı avı başlattılar. Hakimler ifadeleri daha doğru düzgün dinlemeden, ifadeyi dinlermiş gibi yaparak önündeki kağıtlara kafalarını eğerek yalandan dinlediler. En son hakim 2 dakika bile ara vermeden karar açıkladı. İçeride haksız hukuksuz tutulan herkesi bizi dışarıda devrimciler, avukatlar, adalete, adil bir dünyaya inanan bütün insanlar olarak hepsini tek tek alacağız” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz