Fotoğraf: Kızıl Bayrak

“İsrail’le akademik ilişkiler kesilsin!” şiarıyla Marmara Üniversitesi ana kapı önünde yapılan eylemde Filistin bayrakları ve dövizler taşındı. Eylemde “İşgal devleti normal olamaz!” , “Defolsun İsrail akademisi!” ve “ Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!” sloganları atıldı.

Bileşen adına okunan ortak açıklamada İsrail’le akademik ilişkileri sürdüren kurumların işgal ordusunun askeri teknolojisini ve uzman desteğini sağladığına vurgu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“İşgal devleti akademisi, İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı önünde yaptığı propaganda dolu savunmasını hazırlamaya yardımcı olmakla övünüyor. Bununla yetinmeyen işgal akademisi gün ben gün izlediği savaş politikasını gözler önüne seren ve Gazze’de soykırım uygulayan askerleri için fonlama yapıyor, lojistik ekipman sağlıyor. Yapay zeka teknolojisini kullanarak robot ordular oluşturmayı görev olarak görüyor.”

Öte yanda soykırıma karşı direnen Filistin akademisinin eşitlik, özgürlük, adaletten yana herkesi soykırımla akademik bağları sona erdirmeye çağırdığına dikkat çekilen açıklamada “Bizler işgal ve soykırım faili bir devletin resmi akademik ilişkisinin sonlandırılmaya çağırıyoruz” denildi. Açıklamanın devamında son olarak şu çağrı yapıldı:

“Marmara Üniversitesi ile Hayfa Üniversitesi arasında, Koç Üniversitesi ile Tel Aviv ve Reichman Üniversiteleri arasında, Özyeğin Üniversitesi ile Hadaşa Kudüs Akademik Koleji arasındaki utanç verici işbirliği anlaşmalarına son verin!”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz