İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Hamas’la esir takası anlaşması yapmayı reddedip savaşı uzatmasına koşut İsrail ordusunun Gazze’deki saldırılarında İsrailli rehineleri öldürdüğü haberleri gelirken, Yahudi toplumunda gerginlik büyüyor. Hamas’ın 7 Ekim İsrail saldırısının rehinelerinden biri olan Ron Sherman’ın ölümüyle ilgili annesinden zehir zemberek açıklama geldi.

Geçen ay Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, “İsrail’in ayrım gözetmeyen saldırılarında rehinelerin öldüğünü” duyururken Ron Sherman’ı da saymıştı. O zamandan beri İsrail ordusu rehine askerin ölüm nedenini açıklığa kavuşturmazken, annesi hükümeti ve orduyu suçladı.

Veterinerlik yapan Dr. Maayan Sherman, ordunun verdiği patoloji raporu sonuçlarının, “oğlunun İsrail ordusunun tünellerde kullandığı zehirli gazla öldürüldüğünü gösterdiğini” öne sürdü.

“Auschwitz gibi ama Naziler yerine İsrail ordusu”

Sherman, sosyal medya paylaşımında, İsrail ordusunu, rehinelerin tutulduğu tüneli zehirli gazla doldurarak oğlunu öldürmekle; hükümeti, bilerek rehinelerin hayatını riske atmakla suçladı:

“Soruşturmanın sonuçları: Ron gerçekten de öldürüldü. Hamas tarafından değil. Daha ziyade Auschwitz ve duşlar yönünde düşünün, ancak Naziler yok ve Hamas neden olmadı. Kazayla vurma yok, rapor yok, kasıtlı cinayet, zehirli gazlarla bombalama var.”

“Ron, ordunun tüm üst düzey yetkililerinin suç teşkil eden ihmalleri nedeniyle kaçırıldı ve kahrolası hükümet, Hamas’la hesaplaşmak için onu ortadan kaldırma emrini verdi.”

İsrail Başbakanı Benyamin (Bibi) Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Hertzi Halevi’ye gönderme yapan acılı anne şöyle dedi:

“Teröristlerin tünelinde Bibi’nin oğlu ya da Gallant’ın torunu olsaydı ne karar verirlerdi? Ya da Hertzi Halevi’nin oğlu olsaydı? Onlar da gaz bombalarıyla zehirlenir miydi?”

İsrail ordusu 7 Ekim’de kaçırılan çavuş Ron Sherman, onbaşı Nik Beizer ve sivil Elia Toledano’nun cansız bedenlerini, 14 Aralık 2023’te Gazze Şeridi’nin Cebaliye bölgesindeki bir Hamas tünelinden çıkardığını açıklamıştı.

Times of Israel sitesine göre İsrail ordusu temsilcileri, dün Sherman ve Beizer ailelerine iki askerin patoloji raporlarını sunarak, “Vücutlarında travma veya silah izi bulunmadığını gösteriyor, bu da doğrudan hava saldırısı veya başka ordu eylemiyle öldürülmediklerine işaret ediyor” dedi. Habere göre “cesetlerin durumu nedeniyle şu ana kadar ölüm nedeni belirlenemedi”.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz