Filistin Gazeteciler Sendikası bir açıklama yayımlayarak İsrail’deki farklı hapishanelerde 44 Filistinli gazetecinin tutuklu olduğunu bildirdi.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, 7 Ekim’den bu yana 41 gazetecinin gözaltına alındığı, bunlardan 12’sinin farklı gözaltı sürelerinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, 29 gazetecinin yanı sıra 7 Ekim öncesi tutuklanan 15 gazetecinin de tutukluluğunun sürmesiyle İsrail hapishanelerinde toplam 44 gazetecinin “idari tutukluluk” uygulamasıyla gözaltında tutulduğu kaydedildi.

“İdari tutukluluk” uygulaması, İsrail’in, işgal ettiği topraklardaki Filistinlileri, hiçbir suçlama yöneltilmeksizin alıkoyması anlamına geliyor.

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından mahrum şekilde 6 aya kadar hapse atılabiliyor. Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar defalarca uzatılabiliyor.

70 gazeteci öldürüldü

Sendika, 25 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonrasında 70 gazetecinin öldürüldüğünü duyurmuştu.

Hamas’tan gazetecilere: Soykırımı görmek için Gazze’ye gelin

Hamas, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıların yol açtığı yıkımın boyutunu görmeleri için gazeteciler ve medya kuruluşlarına bölgedeki varlıklarını yoğunlaştırmaları çağrısında bulundu.

Telegram’dan yapılan açıklamada, “Uluslararası gazetecileri ve medya kuruluşlarını, işgal ordusunun ve Nazi ordusunun çocuklara, savunmasız sivillere ve tüm altyapıya karşı uyguladığı yıkımın boyutlarını ve soykırımın göstergelerini görmek için Gazze Şeridi’ndeki varlıklarını yoğunlaştırmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Sabra bölgesi ve Gazze şehrinin diğer bölgelerinde enkaz altında onlarca Filistinli sivilin cansız bedenlerinin bulunması ve İslam Üniversitesindeki yıkımın boyutunun Gazze halkının maruz kaldığı dehşeti doğruladığı kaydedilen açıklamada, bu yapılanların amacının “Tüm yaşam tesislerini ve altyapıyı kasıtlı yok etmek ve Gazze halkını göçe zorlamak olduğu” belirtildi.

Elon Musk’ı da davet etti

Hamas liderlerinden Usame Hamdan ise İsrail’i ziyaret ederek Benyamin Netanyahu ile bir araya gelen Elon Musk’ı da Gazze’ye çağırdı.

Usame Hamdan, “İsrail bombardımanının Gazze’de yarattığı katliamların ve yıkımların boyutlarını objektiflik ve inandırıcılık standartlarına uygun olarak görmesi için kendisini Gazze’yi ziyaret etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz