İrlanda, İspanya, Norveç’in 22 Mayıs’ta Filistin devletini tanıma duyurusu yapmasının ardından, İspanya’nın Sosyalist İşçi Partili (PSOE) Başbakanı Pedro Sanchez, bugünkü açıklamasında, ilerleyen saatlerde bakanlar kurulunun “Gazze Şeridi ve Batı Şeria dahil Filistin devletini resmen tanımayı” gerçekleştireceğini bildirdi.

“Filistin Ulusal Yönetimi altında birleşmeliler”

Sanchez, İspanya’nın “Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan, Filistin Ulusal Yönetimi altında birleşmiş, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletini tanıması” çerçevesini çizdi.

İsrail işgalleriyle Filistin sınırlarının değişmesi meselesi

Solcu lider, Madrid’in “tüm taraflar üzerinde anlaşmaya varmadığı sürece, 1967’den sonra Filistin sınırlarında yapılan herhangi bir değişikliği tanımayacağını” belirtti.

“Batı Şeria ile Gazze’nin bir koridorla birleşmesi şart”

İspanya Başbakanı, Filistin devletinin, “her şeyden önce Batı Şeria ile Gazze’nin bir koridorla birleşmesi, Doğu Kudüs’ün başkent olması ve Filistin Ulusal Yönetimi’nin meşru hükümeti altında birleşilmesi ile ‘gerçekleştirilebilir’ hale getirilmesi gerektiğini” vurguladı.

“Vizyonumuz BM ve AB ile uyumlu”

“Diğer ülkelerin sınırlarını belirlemek İspanya’nın görevi olmasa da vizyonumuz Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararları ve Avrupa Birliği’nin (AB) geleneksel olarak koruduğu konumla tamamen uyumlu” izahatını getiren Sanchez, şu mesajları verdi:

İspanya’nın Filistin Devleti’ni tanıması, tek amacı İsrailliler ile Filistinliler arasında barışın sağlanmasına katkıda bulunmak olan tarihi bir karardır.

Bu tanınma, Filistin halkının meşru özlemleri açısından tarihi bir adalet sorunu olmanın yanısıra hepimiz barışa ulaşmak istiyorsak, kaçınılmaz bir gerekliliktir. Barış hedefine ulaşmayı sağlayacak tek çözüme doğru ilerlemenin tek yolu budur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz