Açıklamada, “Biz Türkiye’deki Özak fabrikası işçilerine, özellikle de direnişteki kadın işçilere dayanışmamızı ilan ediyoruz. Onların kararlılığını selamlıyor ve devlet aygıtlarının baskısını, işçilerin tutuklanmasını ve darbedilmesini kınıyoruz” denildi.

“Biz dünyanın her yerindeki işçi arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu hatırlatıyoruz” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Özak işçilerinin kazanması için tüm dünyada işçilerin bu direnişe ses çıkarması ve desteklemesi gerektiğini vurguluyoruz. Yaşasın işçi sınıfının uluslararası dayanışması” denildi.

İran Özgür İşçiler Birliği Sendikası 2007 yılından itibaren İran’da üretim, hizmet ve sanayi iş kollarında işçilerin örgütlenmesinin dayanaklarından biri olmuştur.

Kadın örgütlerinden dayanışma

Ayrıca İran ve Afganistan için faaliyet yürüten kadın örgütleri de Özak işçileri ile dayanışma açıklaması yaptı. İsyan Kadın Kolektifi, Sürgünde Gençler, Kefesi Yak ve Afganistan’da Değişim İçin Hareket Örgütü yaptıkları ortak açıklamada, “Bu süreçte hepimiz için büyük dersler var. Birincisi, İslamcı veya laik kapitalistler fark etmeksizin Türkiye’deki işçi sınıfının nihai kurtuluşu sandıklarda değil mücadeleye kazanılmış bir gelecektir. İkincisi, işçi grevlerini bastırmak için gelen polisler, bölgede Kürt kadınlarına ve halkına baskı yapan aynı polis, 2013’teki Gezi Parkı protestolarında insanları bastıran aynı polis” denildi. Dolayısıyla polis ve devlet aygıtlarının nerde olursa olsun halk önünde durmasına karşı sessiz kalmak ve kutsamak yanlıştır. Tüm mücadele süreçleri birbirine bağlıdır ve “herkes” için mücadele etmedikçe, bir grup için mücadele etmek gerçek özgürlüğü doğurmayacaktır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Sadece Türkiye’de değil dünyanın tüm ülkelerinde sermaye ve iktidar iş birliği, işçi mücadelesinden kadın mücadelesine, antifaşizmden savaş ve soykırım karşıtlığına bir set oluşturmaktadır. Bu nedenle bugün tüm ilerici güçler, dünyada küçük bir grubun zenginlik ve refahını sağlayan işçilerin, acımasız kapitalist sömürüsüne karşı durmalıdır. Kapitalizme, emperyalizme ve tüm köktendinci güçlere karşı işçi sınıfının yanında saf tutalım. Özak işçilerinin yanındayız. Sermayenin eli işçilerin hayatından çekilsin, Yaşasın uluslararası dayanışma!”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz