Colemêrg (Hakkari) Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı kentte 13 Haziran’da “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” şiarıyla miting düzenlenecek. Miting öncesi Şemzînan (Şemdinli)  ilçesinde “Demokrasi Yürüyüşü”nün startı verildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek ve Özgürlük İttifakı’nın diğer bileşenleri ile Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) öncülüğündeki yürüyüş için ilçe merkezinde açıklama yapıldı. DEM Parti binası önündeki açıklamaya milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

“Kayyıma geçit yok!” ve “Em rê nadin Qeyûman” yazılı önlükler giyen yürüyüşçüler, açıklama sonrası 3 gün devam edecek ve Hakkari merkezde son bulacak yürüyüşlerine başladı.

DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, tüm kesimleri 13 Haziran’da yapılacak mitinge davet etti.

Oluç: Diz çökmeyen, vicdan sahibi herkesle mücadelemizi büyüteceğiz

DEM Parti Milletvekili Saruhan Oluç ise, kayyım kararına karşı mücadelelerinin sürdüğünü vurguladı. Oluç, “Bu, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir. Bu mücadele her yerde sürüyor. İrade gaspı ve Kürt halkına karşı düşmanlığa karşı mücadelemiz devam ediyor. Bu demokrasi ve demokratikleşme mücadelesidir. Bu iktidar, kayyım sever bir iktidar. 8 yıldan bu yana kayyım atıyor ve halkın iradesi gasp ediliyor. Kayyım demek talan, hırsızlık ve Kürt halkının iradesini yok saymak demektir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 13 Haziran’da yapacağımız miting için start veriyoruz. Bu mücadele sürecek. Bu mücadele Kurdistan ve Türkiye’nin her yerinde sürecek. Diz çökmeyen, vicdan sahibi herkesle mücadelemizi büyüteceğiz. Bu iktidara sandıkta cevap verdik, sokaklarda da bunun cevabını vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Program

Yürüyüşçüler, 3 gün boyunca yol güzergahında bulunan belde, köy ve yerleşim yerlerinde halkla buluşacak. Buluşmalarda kayyım tahribatları anlatılarak, yurttaşlar 13 Haziran mitingine davet edilecek. Yürüyüşçüler, bugün Şemzînan (Şemdinli) ve Gever (Yüksekova)’e bağlı bazı köyleri ziyaret edecek. Yarın ise Gever’den yola çıkarak, Çelê (Çukurca) ilçesine geçecek. Yürüyüşçüler, burada yapılacak toplantı ve buluşmaların ardından 13 Haziran’da Colemêrg merkeze varacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz