Dev Yapı-İş Sendikası, Muğla Milas ilçesinde bir inşaatta çalışırken 2 aydır maaşlarını alamayan inşaat işçileri için şirketin İzmir’de bulanan ofisi önünde basın açıklaması yaptı. Genel-İş ve KESK üyelerinin destek verdiği açıklamada, “İnşaat işçisi köle değildir” ve “Ücret haktır gasp edilemez” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan Dev Yapı-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, milyar dolarlık iş yapan 7 işçinin 2 aydır maaşlarını alamadığını söyledi. Turkuaz isimli şirketin işçileri mağdur ettiğini belirten Demir, “Yetkililer bizden çarşamba gününe kadar süre istedi. Eğer ki arkadaşlarımızın tüm hakları ödenmezse biz gece gündüz şirketlerin, şantiyelerin önünde eylemlerimize devam edeceğiz. Bu mağduriyeti bir an önce gidersinler. Bu kadar büyük projeleri yapan şirketler, mağdur edilmek inşaat işçilerinin kaderi gibi onları mağdur ediyor. İşçilerin kıdem ve ihbar tazminatları, 45 saat üzeri mesaileri ödenmiyor. Biz bunu kabul etmiyoruz, bu bizim kaderimiz değildir” dedi.

Çalışma Bakanlığının şantiyeleri denetlemesi gerektiğini ifade eden Demir, “Biz her seferinde yaptığımız işin karşılığını alamıyoruz ya da o binaların altında kalıp can veriyoruz. Jandarma, polis zoruyla şantiyelerden çıkarılıyoruz. Toplumsal ahlak ‘İşçinin teri kurumadan, parasını al’ diyor. Bunlarda ahlakta kalmamış. Yine villaların yapıldığı yerde daha önceden yangın çıkmış ve oraya inşaat yapmışlar. Hem doğamızı kirleten, tahrip eden bu firmalar cezasızlıktan güç alıyorlar. Bu anlamda biz paramızı almadan hiçbir yere gitmeyeceğiz. Paralar çarşamba gününe kadar ödenmezse gerekirse Ankara’da kooperatife de gideceğiz” diye konuştu.

İşçiler ana işveren ile yaptığı görüşme sonrasında sorunun çarşamba gününe kadar çözüleceği sözünü alması üzerine alandan ayrıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz