Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 14. yılında vurulduğu yerde anıldı.

Hrant Dink, katledilişinin 14. yılında mezarı başında yapılan anmanın ardından Agos Gazetesi önünde vurulduğu yerde karanfillerle anıldı. Pandemi nedeniyle geniş katılımlı online anma yapılırken, Hrant Dink’in katledildiği Agos Gazetesi önünde de tören düzenlendi.

Saat 14.45’te canlı yayına geçildi. Ailesinin ve dostlarının katıldığı anmada söz alan Rakel Dink, pandemi koşullarında sınırlı bir anma gerçekleştirdiklerini belirterek “Biliyoruz ki yürekleri burada çarpanlar çok çoktur. Burası unutturulmak istenen konuların hatırlatıldığı bir yer oldu. Burası acılarda kardeş olmayı öğrendiğimiz yer” dedi.

Davanın 14 yıldır devam ettiğini ve azmettirenlerin yargılanmadığını hatırlatan Rakel Dink, “14 yılda bir cinayet davasını çözemediler çünkü maksat çözmek değil. Nasıl kapatırız diye çabalıyorlar ama her yere o kadar bulaşmış ki paketleyemiyorlar. ‘Hrant’ı FETÖ öldürdü’ demek ‘Ben yapmadım elim yaptı’ demektir. Hrant’ı ‘Ergenekon öldürdü’ demek ‘Ben yapmadım, ayağım yaptı’ demektir. Yıllarca bağıra bağıra elinle ve ayağınla buraya geldin ve tetiği çektin” diye konuştu.

Rakel Dink’in konuşmasının ardından online anmada, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş bir konuşma yaptı. Başak Demirtaş konuşmasına “Kabullenmediğimiz yıllar geçse de alışmadığımız, alışamayacağımız, derin yaramız, dostumuz, abimiz, öz kardeşimiz, Hrant’ımız için yine bir aradayız” diyerek başladı ve şöyle devam etti:

“Bugün sadece yitirdiğimiz bir değeri anmıyoruz, adalet arıyoruz, avuçlarımızdan kayıp giden barışı arıyoruz. Gülüşümüzü kaybettik, neşemizi, yaşama sevincimizi… Yine toplandık işte arıyoruz. Yaslıyız, bitmiyor matemimiz, bitmiyor çünkü cenazemiz halen yerde. Bunca omuz yanyana geldik de kaldıramadık cenazemizi. Çünkü ağır, vebali ağır, mirası ağır, vasiyeti ağır… O nedenle arıyoruz. Biliyorum bulmadan durmayacağız. Biliyorum çok yakınız. Kaldıracağız cenazemizi düştüğü yerden kaldıracağız. Toprağa gömmek için değil, kardeşlik çınarı niyetine toprağa ekmek için.”

Hrant Dink belgeselinin gösteriminin yapıldığı anma Dink’in arkadaşlarının konuşmalarıyla son buldu. Program gün boyunca Hrant Dink’le ilgili yayınlarla sürecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz