Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 14. yılında İzmir’de anıldı. Yapılan açıklamada, “Hrant’ı unutturmaya çalışanlara inat, faşizme inat Türkiye’nin dört bir yanında sokaklarda, meydanlarda bu katliamı ve ardındakileri teşhir etmeye devam edeceğiz” denildi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, katledilişinin 14. yılında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için anma töreni düzenledi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen anmaya HDP İzmir Milletvetili Murat Çepni, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve çok sayıda kişi katıldı. “Unutmuyoruz, affetmiyoruz” pankartının açıldığı anmada konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Necip Vardal, bekledikleri adaletin halkların eşitliğini bu topraklarda tekrar yeşerteceğini ifade ederek, “Hak ve hakikat arayışında geçen 14 yılda katillerin eline silah veren, onları cesaretlendiren, cinayeti örgütleyen, soruşturmayı karartan devlet içindeki yapı yargı önüne çıkarılmadı, verilen sözler tutulmadı” dedi.

“Tam tersine Hrant Dink’i ölüme götüren neredeyse tüm resmi görevliler el üstünde tutuldu, terfi ettirildi” diyen Vardal, “Bu karartma, unutturma, üstünü örtme, örgüt bulamama operasyonunda 14 yıldır adalet can çekişiyor. Uğur Mumcu, Hrant Dink, Musa Anter, Metin Göktepe gibi onlarca cinayetin arkasındaki güçler açığa çıkarılmadan, bu konuda samimi bir hesaplaşma ve yüzleşme yaşanmadan bu kara leke tarihimizden asla silinmeyecektir” ifadelerini kullandı.

“Barış ve kardeşlik elçisi, halkların kardeşliği için mücadele eden bir bilgeyi katlederek amaçlarına ulaşacaklarını zannedenler bilmelidir ki; halklar, inançlar, kültürler zengini bu topraklarda ırkçı zihniyetin hâkim olmasına asla izin vermeyeceğiz” diye konuşan Vardal, şöyle devam etti:

“‘Hiçbir güvercinin tedirginlik duymayacağı’ bir Türkiye mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak belirtmek isteriz ki içinde olduğumuz bu karanlığı, Hrant’a verdiğimiz sözümüzle bozacağız! Eşitlik, özgürlük ve demokrasi bu topraklarda yeşerene kadar ve gerçek adalet tecelli edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz! Hrant’ı unutturmaya çalışanlara inat, faşizme inat Türkiye’nin dört bir yanında sokaklarda, meydanlarda bu katliamı ve ardındakileri teşhir etmeye devam edeceğiz! 14 yıl önce kaybettiğimiz ‘Hrant Dink’i tüm mücadele azmimizle bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz