Agos gazetesi kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink, öldürülmesinin 11. yılında, vurulduğu yerde, Agos gazetesinin eski bürosunun önünde anılacak.

Anma törenini düzenleyen Hrant’ın Arkadaşları grubu Dink için vurulduğu saat olan 15.00’te gazete önünde buluşma çağrısı yaptılar.

 

19 Ocak 2018 çağrı filmi from ümit kıvanç on Vimeo.

Çeşitli kurum ve kuruluşlar da Dink’in öldürülmesinin 11. Yılında anma törenleri gerçekleştirmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Dink Konferansı’nın konuğu Balibar

Boğaziçi Üniversitesi’nin Hrant Dink anısına düzenlediği ‘2018 Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’nın bu seneki konuğu Fransız Marksist düşünür Etienne Balibar. Balibar, 17 Ocak Çarşamba saat 15.00’de Albert Long Hall’de ‘Şiddet Zamanlarında Demokrasi ve Özgürlük’ başlıklı bir ders verecek.

Hrant Dink’siz 11 yıl paneli

DurDe Platformu, 17 Ocak’ta Cezayir toplantı salonunda Dink cinayeti ardından 11. yılında adalet mücadelesini konuşacak.

Sat 19.00’da başlayacak panelde Hrant Dink davası avukatı Hakan Bakırcıoğlu, 23. dönem İstanbul milletvekili, yazar Ufuk Uras, yazar ve gazeteci Ümit Kıvanç ve Antikapitalistler platformu aktivisti Yıldız Önen konuşacak.

Dink anısına turnuva

Karşı Lig, Pazar günkü maçını Hrant Dink anısına oynayacak. #BuradayızAhparig etiketiyle sosyal medyada paylaşılan turnuva, 21 Ocak Pazar saat 14.00-18.00 saatleri arasında Kalamış’ta düzenlecek.

ANKARA

 

19 Ocak 2018 Cuma günü saat 15.00’de, İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi önündeki anma töreninde Hrant Dink anılacak. ‘Hrant Dink Anma İnisiyatifi’nin düzenlediği anmanın ardından, 20 Ocak’ta da Dink’i anma paneli düzenleyecek.

AKA-DER, 19 Ocak cuma günü “Hrant Halkların Ortak Mücadelesinde Yaşıyor” başlıklı bir panel düzenleyecek. Düşkapanı Sanat Merkezi’nde yapılacak ve saat 19.30’da başlayacak etkinlikte
Mıgırdiç Margosyan ,Mithat Sancar ,Mehmet Özer ve Hülya Deveci konuşmacı olacak.

ALMANYA

– Almanya, Baden-Württemberg şehrindeki Ermeni toplumu, Hrant Dinki 21 Ocakta bir kilise ayiniyle anacak. Saat 13.00te Luther Kilisesinde yapılacak törenin ardından Dr. Raffi Kantianın da bir konuşması olacak.

– Hamburgda Hrant Dink anma etkinliği St.Petri Kilisesinde gerçekleşecek. 19 Ocakta saat 19.00da başlayacak etkinliği Rosa Luxemburg Vakfı katkısıyla, Hamburgdaki alevi kurumları , Uluslar arası Af örgütü ve Düşünce Fabrikası Hamburg düzenliyor.

Türkiye-Almanya Kültür Forumu, 20 Ocak’ta Köln’de bir Hrant Dink anması düzenliyor. Köln Alte Feuerwache’de yapılacak anma etkinliğine Aslı Erdoğan, Cem Özdemir, Raffi Kantian, Celal Başlangıç, Günter Wallraff ve Ragıp Zarakolu katılacak.

İNGİLTERE

PEN İngiltere Merkezi, Article 19 ve Ermeni Enstitüsü (Armenian Institute) işbirliğiyle 19 Ocak’ta Dink’i anma paneli düzenleyecek. Londra’daki Free Word isimli mekanda düzenlenecek etkinlikte Amerikalı gazeteci Maureen Freely bir açılış konuşması yapacak. Ardından Article 19’dan Katie Morris, PEN’de Antonia Byatt ve Ermeni Enstitüsü’nden Nouritza Matossian konuşma yapacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz