Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan HMS Makina San. ve Tic. A.Ş işyerinde işçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şube ile fabrika yönetimi arasında 20 Kasım 2023’ten beri devam eden TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Fabrika yönetiminin işçilerin kabul edebileceği bir ücret zammı teklifiyle gelmediğini söyleyen Birleşik Metal-İş 5 Haziran Çarşamba günü greve çıkılacağını duyurdu.

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşyerinde toplu sözleşme öncesi itibarıyla 4 ikramiye dâhil net ücret 17.691 TL’dir. Sendikamızın ücret zam teklifi ise 4 ikramiye dahil net 32.482 TL’dir. İşveren ise, 27.952 TL teklif etmektedir. Bugün açlık sınırı 20 bin TL’ye, yoksulluk sınırı ise 64 bin TL’ye dayanmıştır. İşveren tarafından teklif edilen ücretle en temel ihtiyaçları karşılamak mümkün değildir. Bugün işverenin talebiyle bir görüşme daha yapılacaktır. Sendikamız işverenden işçilerin taleplerini karşılayacak adımları atmasını beklemektedir. Bir anlaşma olmaması durumunda grev hakkımızı her koşulda kullanmaktan çekinmeyeceğimiz bilinmelidir”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz