Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Binası’nda gerçekleştirilen anmada konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Deniz’e söz verdik bu mücadele büyüyecek” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, 17 Haziran 2021 tarihinde il binasına yönelik gerçekleşen silahlı saldırıda Onur Gencer tarafından katledilen Deniz Poyraz’ı, ölümünün 2’nci yılında gün boyu yapılan etkinliklerle andı. Sabah saatlerinde yapılan mezarlık anmasının ardından program, HDP İzmir il binasında yapılan sinevizyon gösterimi ve serbest kürsü ile devam etti.

Anma programına Deniz Poyraz’ın ailesi, İzmir Barış Anneleri İnisiyatifi, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar, İbrahim Akın, İzmir Milletvekili Burcu Gül Çubuk ve çok sayıda yurttaş katıldı.

İl binasında Deniz Poyraz katliamına dair hazırlanan sinevizyon gösterimi izlendi. Ardından kurulan serbest kürsü ile konuşmalar yapıldı.

“Deniz bu rejimin başında olanların talimatıyla öldürüldü”

Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) Eş Başkanı Rahime Turan, Poyraz’ın hatırasının her zaman yüreklerinde olduğunu belirterek “Deniz’i mücadelemizde yaşatıyoruz. Deniz tüm şehitlerin simgesidir” dedi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Poyraz’ın katledilmesiyle İzmir’in ayağa kalktığını anımsatarak, “Deniz’in bu rejimin başında olanların talimatlarıyla öldürüldüğünü biliyoruz. Bunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz. ‘Deniz Poyraz’a sözümüz var. Tarihsel sorumluluğumuz var. Deniz aynı yerde anmanın acısını ve öfkesini taşıyoruz” diye belirtti.

“Dayanışmada ısrarcıyız”

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Koray Türkay, “Bu günlere katliamlardan sıyrılarak geldik. Katliam siyaseti Kürtlerin ve devrimcilerin üzerine boca edildi. Devlet, kadın özgürlükçü ekolojik yaşamı kendi adına tehdit olarak görüyor. Bu nedenle katliamlarda ısrar ediyor. Bu salondaki ısrarın kendisi ise ona verilen bir cevap. Bu salondaki kalabalık, Deniz’i unutmama, umutsuzluk halini kaldıran en önemli ve ihtiyaç duyduğumuz şey. Dayanışmadaki ısrarımız devam ettikçe kazanacağız” dedi.

Parti önünde açıklama

Programın ardından HDP İzmir İl Örgütü, Parti binası önünde basın açıklaması yaptı. “Katillerden hesap soracağız. Faşizm yenilecek, biz kazanacağız” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Deniz’in hesabı sorulacak”, “Katiller hesap verecek”, “Jin, Jiyan, azadi” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Açıklamada “Zaman Denizler olmak zamanı”, “Deniz Poyraz isyanımızdır” ve “Deniz Poyraz için adalet” dövizleri ve Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı.

“Diz çökmeyeceğiz”

Açıklamada konuşan HDP İzmir İl Eş Başkanı Berna Çelik,“Katledilen her kadın arkadaşımızın gözlerinden katledenlerin gözüne bakarak onların karşısında diz çökmeyeceğiz. Acımız büyük ama öfkemiz büyüyerek mücadelenin mihenk taşını oluşturuyor. Biz kadın özgürlük mücadelesine söz verdik ‘Jin jiyan azadî’ dedik. Bu irade ve inançla mücadeleyi devam ettireceğiz. Biz katillerin gözüne başı dik bir şekilde bakıyoruz ama onlar bizim gözlerimize bakamıyor” diye konuştu.

“Katilin sözleri hatırlatıldı: ‘Merak edenler Kobanê davasına baksın”

Ardından konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ise eylemde oluşan kalabalığın Onur Gencer başta olmaz üzere onu azmettirenlere ders olacağını söyledi. Devletin Mardin’den ayrılan Poyraz ailesine ‘Mardin’de de İzmir de de olsanız Kürtlerin kültüründen bahsederseniz karşınızda olacağız’ mesajı verdiğini kaydeden Uçar, “Yaşadığımız tablo bunun göstergesi. Bu cinayetin tek sorumlusu Onur Gencer değil. Onur Gencer mahkemede ‘benim bu cinayetin neden işlediğimi merak eden Kobanê davasına baksın’ dedi. Kobanê davası AKP-MHP’nin güç kaybettiği için uydurduğu siyasi bir davadır. Deniz Poyraz cinayeti davası da tıpkı onun gibi hukuki olarak işlemiyor” ifadelerini kullandı.

“Söz verdik mücadele büyüyecek”

Cinayet sonrasında yaşanan tablonun iki mesaj içerdiğini sözlerine ekleyen Uçar, “Kolluk azmettiricilere ‘görevimizi tamamladık, bizlere de ‘demokratik siyasete devam ederseniz sonunuz böyle olur’ mesajı verdi. Fakat katliam sonrasında bu binaya yüzlerce insan geldi. Bu bina demokrasinin, barışın, eşitliğin teminatı olan bir binadır. Bu ülke 40 yıldır ölüm siyaseti yürütüyor. Onur Gencer’in abilerin sözümüz olsun: İzmir’i sokaklarında yapılan hak arayışı eyleminde Deniz’i, gülüşünü ve sesini göreceksiniz. Deniz’e söz verdik bu mücadele büyüyecek” diye konuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz