Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile hayati tehlike oluşturan, saldırgan, bulaşıcı veya tedavi edilemeyen hastalığı olan köpeklerin öldürülmesini öngören yasal düzenlemenin yarın Meclis’e sunulması bekleniyor.

Kamuoyuna yansıdığı günden bu yana tartışmalara yol açan teklif, hayvan hakları savunucularının da tepkisine neden oldu. İstanbul, Ankara ve Antalya’da günlerdir #sokaktayımyanındayım etiketiyle nöbet tutan Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, eyleme bugün de İstanbul’da devam etti. Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde bir araya gelen hayvan hakları savunucuları, “Katliam yasasına hayır”, “Sokak hayvanları mahalle sakinidir” pankartları açtı.

whatsapp-gorsel-2024-07-11-saat-20-27-37-38bd69ed.jpg

“Öldüren yasa istemiyoruz”

Ellerinde taşıdıkları “Öldüren yasa istemiyoruz”, “Kısırlaştır, aşıla, sokakta yaşat”, “Katliamı durduralım” yazılı afişler ve “Toplayamazsın, hapsedilmezsin, öldüremezsin”, “sloganıyla hükümete seslenen kitle, söz konusu yasal düzenlemeden derhal vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

“Köpeklerin ‘güvenlik sorunu” denilerek canavarlaştırılmasına izin vermeyeceğiz”

whatsapp-gorsel-2024-07-11-saat-20-27-38-c8663e21.jpg

Kitle, Kadıköy’de düzenledikleri eylemde basın açıklaması yaparak yasa teklifi geri çekilene kadar sokak eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti. Hayvan Yaşam Özgürlük İnsiyatifi’nden Ersin Tek’in yaptığı açıklamada, “AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu’nun Erdoğan’a, hazırladıkları raporu gururla teslim ettiği fotoğrafın yandaş medya tarafından servis edilmesinden sonra tasarıyı Cuma günü, yani yarın alelacele komisyona getirmeye çalışacaklarını öğrendik. Katliamı ve tecriti meşrulaştırmak için hiç durmadan nefret kusan siyasetçilere, tecrit ve ölüm yasasına karşı inatla, haklılığımıza güvenerek direniyoruz! Yüzyıllardır bu topraklarda ekmeğimizi, suyumuzu paylaştığımız mahalle sakinlerimiz köpeklerin, bugün bilinçli bir bilgi kirliliği ve manipülasyon ile, “başıboş” denilerek, “ulusal güvenlik sorunu” olarak yaftalanarak haklarını savunan insanlarla birlikte düşmanlaştırılıp canavarlaştırılmasına izin vermiyoruz!” dedi.

whatsapp-gorsel-2024-07-11-saat-20-27-38-c39b1f18.jpg

Milletvekillerine çağrı: Tecrit ve katliama hayır deyin

‘Kanlı yasa’ olarak niteledikleri düzenlemenin Meclis’ten geçmemesi için siyasi partilere seslendiklerini kaydeden Tek, şöyle konuştu:

“Saldırgan” diyerek canavarlaştırdığınız, insanlar tarafından travmatize edildiği için kendini ve alanını korumak zorunda kalan köpekleri de, doğası gereği “havlayan”, iyileşme ve yuva imkanı bulabilecek hasta, engelli, yaşlı tüm köpekleri sizin zulmünüzden ve gazabınızdan koruyacağız! Tasarının komisyondan geçmemesi ve yasalaşmaması için hak, hukuk ve adaleti savunan tüm milletvekillerine sesleniyoruz: Tecrit ve katliama “hayır” oyu kullanmanızı,tasarının içerdiği Nazi pratiklerini kabul etmediğinizi açıklamanızı ve tasarının komisyona geleceği gün Meclis’te bizzat bulunarak muhalefet etmenizi bekliyoruz! Şimdi, sıkıca tuttuğumuz patiler uğruna ellerimizi havaya kaldırıp hep birlikte haykıralım: Son kafes kırılana dek, her birimiz özgür olana dek bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!”

whatsapp-gorsel-2024-07-11-saat-20-33-15-1d26327d.jpg

Basın açıklamasının ardından söz konusu yasa teklifi şarkılar ile protesto edilirken, çamurdan da hayvan figürleri yapıldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz