Fotoğraf: Evrensel

İSTANBUL

“Uyutma aşıla, kısırlaştır yaşat”, “Yasalar can verir can almaz”, “Bu dünyada bizler de varız”, “Yaşamak istiyorum”, “Her canlının yaşama hakkı vardır” ve “Hayvanlara adalet” dövizlerinin taşındığı mitingde, sık sık  “İnsana hayvana yeryüzüne özgürlük”, “Mazluma kalkan eller kırılsın”, “İşkenceye zulme hayır”, “Hak hukuk adalet”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

Mitingin açılış konuşmasını yapan Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu Başkan Yardımcısı Jale İyem, hayvanların katledilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı. İyem, “Her gün çocuklar, kadınlar ve doğamız vahşi insanların kurbanı oluyor. Çözüm yolları hayvanları ve tüm canlıları katletmek değil. Neden hayvanları kısırlaştırmak yerine öldürmeyi planlıyorsunuz? Hayvan severlere ‘sahiplenin’ diyorsunuz ama belediyelerde buna dair hiçbir çalışma yapmıyorsunuz. Hayvan severler, hayvanları korumak için ellerinden geleni yapacaklar. 20 yıldır 5199 sayılı Kanun layıkıyla yerine getirilseydi bu gün burada olmazdık. Bütün canlıları koruyacağız” dedi.

“Tüm canlılar için adalet istiyoruz”

Söz alan veteriner hekim Zehra Senem Karslı, 28 yıldır sokak hayvanları için çalışma yürüttüğünü belirterek, “Bu ülkeye ihtiyaç olan tek şey adalet” dedi. Tüm canlılar için adalet istediklerinin altını çizen Karslı, “Çocuklara, kadınlara ve her canlı için adalet gerekli. Neden çözümü katliamda buluyoruz. Kimi insanlar kendi imkanlarıyla sokak hayvanlarını besledi ve kısırlaştırdı. Bu gerçek ise sadece bizim değil, devletin sorumluluğundadır” diye konuştu.

Miting, hayvan hakları savunucuları, kadın örgütleri ve adalet mücadelesi verenlerin konuşmalarının ardından sona erdi.

ANTALYA

Antalya’da Konyaaltı Kent Meydanı’nda ve Attalos Meydanı’nda iki eylem gerçekleştirildi.

Konyaaltı’nda yapılan eylemde konuşan Erken Er, “Bugün burada kendi adına konuşamayan canlarımızın hakkını savunmak, onlara adalet istemek için toplandık. Bugün burada, ‘Hiçbir cana zarar gelmeden çözelim’ demek için bir araya geldik. Hayvanlara yönelik suçları ciddi biçimde cezalandırın. Sivil toplum örgütleri, veteriner hekimler, gönüllüler olarak defalarca dediğimiz gibi kısırlaştırıp, yaşatmak konusunda devletimizin başlatacağı seferberlik sırasında yanında olacağız. Kalplerin kırılmayacağı, toplumun ayrışmayacağı, kendimizden ve bizi yönetenlerden utanmayacağımız, bugün kafamızı yastığa huzurla koyabileceğimiz; gelecek nesillere açıklamada güçlük çekmeyeceğimiz, dünyaya karşı başımızı eğmek zorunda kalmayacağımız çözüm yolunun kısırlaştırma olduğunu söyleyen bilim insanlarına kulak verin” dedi.

Attalo Meydanı’nda yapılan eylemde ortak basın açıklamasını okuyan Veteriner Barış Ayan, “En kutsal hak yaşam hakkıdır. Sokak hayvanlarına yönelik uyutma adı altında, öldürülmelerine karşıyız. Çözüm nettir, Kısırlaştırma, rehabilite etme , sahiplendirme. Bu süreçte de barınaklarda bakılmasıdır. İl ve ilçe belediyeleri , tarım il ve İlçe müdürlükleri ve Veteriner hekimler tarafından toplanan Köpekleri Kısırlaştırma ve Kuduz aşısı yapılmalıdır. Sokak köpeklerinin Barınaklarda beslenmesi ve rehabilte edilmesi ile ilgili fonlar oluşturulmalıdır. Bakım ve beslenmesi ile ilgili olarak da Hayvan severler , dernekler , platformlar , iş insanları , ecza depoları , mama firmalarından destek alınmalı işbirliği içinde yürütülmelidi. Yine sokak köpeklerinin sahiplendirilmesi ile ilgili olarak Hayvan severler, dernekler ve platformlarla iş birliği içinde olunması gerekmektedir. En önemli konuların başında gelen en büyük eksik ilçe belediyelerinde Veteriner Hekim bulunmaması, operasyon yapılacak klinik ortam olmayışıdır.  Kırsalda devam eden köpek üretiminin derhal durdurulması önemli. Merdiven altı üretimin de durdurulması gerekli. Gönüllülerle iş birliği içinde geniş çaplı ve sürekli kısırlaştırma kampanyası ile birlikte sahiplendirme kampanyası ile sorun çözülür” ifadelerini kullandı.

İZMİR

Ege Bölgesi kentlerindeki hayvan hakkı savunucuları, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda hayvanların öldürülmesine dair yasa teklifine tepki amacıyla miting düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen kitle, Gündoğdu Meydanı’na kadar slogan, alkış ve düdük çalarak yürüyüş düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde, “Hayvandan insana, yeryüzüne özgürlük” pankartı açıldı. Ayrıca “Katliama dur de”, “AKP elini hayvanlardan çek” ve “Hayvanlara kalkan eller kırılsın” sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında paraşütle “Öldüren değil, yaşatan yasa istiyoruz” yazısı da havalandırıldı. Bazı yurttaşlar, mitinge hayvanlarla katıldı.

“Birlikte yaşamı inşa edeceğiz”

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyesi Rojda Kuruş, “uyutma” denilerek hayvan katliamına meşruluk kazandırılmaya çalışıldığını söyledi. Kuruş, “Yarattığınız toplumsal krizin faturasını hayvanlara kesemezsiniz. Halkta biriken öfkeyi türlü algı operasyonlarıyla hayvanlara yöneltemezsiniz. Biz buradayız, her şeyin farkındayız, görüyoruz, sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz. Mahkeme salonlarında deşifre ettiğimiz şiddetin, nefretin sokaklara dolup taşmasına ve dostlarımızın karanlığa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Birlikte yaşamı inşa edecek ve hayvanların adil, eşit, özgür bir dünyada yaşaması için dünkü azim ve inançla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“Köpekleri öldürmek istemiyoruz”

Veteriner Hekimler Derneği adına konuşan Berna Bostanbaşı ise, “Bu uygulama yıllardır sokak hayvanıyla değil, sokağındaki hayvanla yaşamaya alışmış bu toplumda kaosa sebep olacaktır. Biz veteriner hekimler hiçbir köpeği öldürmek istemiyoruz” dedi.
İzmir Yaşam Hakkı Savunucuları Derneği üyesi Pınar Alpasin, barınaklardaki kötü muameleye dikkat çekmek için kendini kafese kapatarak, düzenlemeye tepki gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz