Haydarpaşa Dayanışması, gar önünde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan protokol ve Kültür ve Turizm Bakanının yaptığı “Kültür ve Sanat Vadisi” projesine dair basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hasan Bektaş okudu. Açıklamada sürecin şeffaf yönetilmemesine tepki gösterilerek protokole dair ilişkin sorular soruldu.

“Protokol yeni soru işaretleri doğurdu”

Açıklamada Haydarpaşa Garı’nın trenlerle yeniden buluşması beklenirken; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan protokol ve Kültür ve Turizm Bakanının yaptığı açıklamalar yeni sorunları ve belirsizlikleri gündeme getirdiği vurgulandı. Haydarpaşa Gar Sahası ve Sirkeci Gar Sahası ve çevrelerini kapsayan alanla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında protokol yapıldığı ifade edilerek Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikasının protokol hakkında bilgi edinmek amacıyla 7 Aralık 2023 tarihinde her iki bakanlığa bir dilekçe ile başvurduğu ancak bugüne kadar bir yanıt alınamadığı aktarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada; Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Bölgelerinde Kültür ve Sanat Vadisi projesi yapacağını söylediği hatırlatılarak, Haydarpaşa Garı ve Sirkeci Garı ile ilgili gündeme gelen protokolün ve projenin bazı sorular sormayı zorunlu kıldığı vurgulandı.

“Kapalı kapılar ardında yürütülen süreç durdurulsun”

Açıklamada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına iki Bakanlık arasında yapılan protokolün niteliği ve kapsamının neden kamuoyundan gizlendiği soruldu. Haydarpaşa garı ve çevresinin Tarih ve Kentsel Sit Alanı ilan edilerek garın işlevi ile birlikte varlığını sürdürmesinin karar alındığı hatırlatılarak, bakanlığın neden koruma hukukuna ve mevzuatına uygun Koruma Amaçlı Plan yapmadığı soruldu.

Haydarpaşa Dayanışmasına, yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verilmemesine tepki gösterilerek sürecin saydam ve katılımcı olmayan bir anlayışla yürütüldüğü vurgulandı. Son olarak 29 Ekim 2023’te tamamlanması öngörülmesine rağmen 2013 yılından beri zaten geciken sürecin daha da uzadığı ifade edilerek trenlerin ne zaman Haydarpaşa Garı’na geleceği ve garın yeniden ulaşıma katkı sağlamaya başlayacağının kamuoyuna açıklanması talep edildi. Hukuksuz ve kapalı kapılar ardında yürütülen sürecin durdurulması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiği vurgulanarak mücadelenin sürdürüleceği ifade edildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz