İçişleri Bakanlığı, 31 Mart seçimlerinde yüzde 48.92 ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Belediye Eşbaşkanlığı görevine seçilen Mehmet Sıddık Akış’ı görevden uzaklaştırarak, yerine Vali Ali Çelik’i kayyım olarak atadı. Vali Çelik, 31 Mart yerel seçimlerinden önce de belediye kayyımıydı. Çelik, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olarak bilinen isimlerden. İçişleri Bakanlı Ali Yerlikaya döneminde 10 Ağustos 2023 tarihinde Kütahya’dan Hakkari’ye atandı. Aynı zamanda belediyeye kayyım oldu.

Çelik, kısa süren ilk kayyımlığı döneminde belediyede usulsüz harcamaları ile gündeme geldi. Yaşanan tahribatlar da, dün yerine kayyım atanan Akış tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Eşbaşkanlar Viyan Tekçe ve Mehmet Sıddık Akış, 14 Mayıs’ta düzenledikleri basın toplantısında kayyım Çelik’in usulsüzlüklerini tek tek sıraladı. Buna göre; kayyım Çelik döneminde birçok kamu görevlisi ve AKP yöneticisi HAK-BEL sendikası üzerinden işe alındı. Belediye ihalelerinin çoğu AKP’ye yakın firmalara verildi.

31 Mart seçimlerinde AKP’den aday olan İsmet Ölmez’in kampanyası için de belediye bütçesinden ciddi bir harcama yapıldı. Belediye kasasından 29 milyon 939 bin 764 TL AKP’li Ölmez için harcandı.

Mart ayında doğrudan temin miktarı 796 milyon 728 bin TL olarak tespit edildi. Seçimden önceki bir aylık süreçte toplamda 56 milyon 446 bin 583 TL belediye bütçesinden farklı kalemlere harcandı.

Kayyım Çelik, belediyeyi toplam 315 milyon 705 bin 77,13 TL borçlandırdı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz