Yapılan ortak açıklamada 31 Mart seçimlerinde Hakkari belediyesini Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) adayı Mehmet Sıddık Akış’ın kazandığını ve mazbatasını aldığı hatırlatılarak, “Bugün Hakkari Belediyesi Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma gerekçe gösterilerek Van’da gözaltına alınmış ve aynı saatlerde Hakkari Belediyesi Hizmet Binası kolluk güçleri tarafından ablukaya alınarak binada arama işlemi gerçekleştirilmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar denildi:

“Bu gelişmeler yaşanırken İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile derdest yargılama dosyasını ve yapılan gözaltı işlemini gerekçe göstererek Hakkari Belediyesi Başkanlığı’na Hakkari Valisi’nin kayyım olarak atandığını kamuoyuna duyurmuştur. Son dönemlerde ülkemizde en çok gereksinim duyulan husus normalleşme ile beraber evrensel norm ve değerlerin tesis edilebilmesidir. Bunun önkoşulu ise eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yönetim anlayışının varlığıdır. Kayyım atama kararıyla, demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına müdahale edilmiş, belediyelerin ‘seçilmiş bir belediye yönetimi ve belediye meclisi tarafından yönetilmesi ilkesi’ askıya alınmış, Anayasanın 38. maddesiyle güvence altına alınan masumiyet karinesinden faydalanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesinin tanınmasıdır. Demokrasiyi korumak, seçmen iradesine saygı göstermek ve sahip çıkmak, demokratik bir düzende herkesin görevidir. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyım atamalarından vazgeçmeye ve seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet ediyoruz.”

Açıklamayı yapan barolar şöyle: “Adana Barosu, Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Ankara Barosu, Antalya Baro Başkanı, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Bolu Baro Başkanı, Burdur Baro Başkanı, Bursa Barosu, Çanakkale Baro Başkanı, Çankırı Baro Başkanı, Amed Barosu, Hakkari Barosu, Iğdır Barosu, Isparta Barosu, İzmir Barosu, Kars Barosu, Kocaeli Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Urfa Barosu, Şırnak Barosu, Dersim Barosu, Van Barosu, Zonguldak Barosu.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz