Özçelik-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu Gürdesan Makine’de toplu iş sözleşmesinin (TİS) taleplerini karşılamadığını söyleyen işçiler 3 gündür sürdürdükleri eylemlerini sonlandırdı.

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde, 300 işçinin çalıştığı fabrikada pazartesi sabahından bu yana üretimi durduran işçiler bugün yapılan görüşmelerin ardından işbaşı yapma kararı aldı. TİS’te taleplerinin karşılanmadığını ifade eden işçiler, patronun “Üretime başlayın, tekrar görüşelim” sözüyle işbaşı yaptı.

Konya Seydişehir’de bulunan Eti Alüminyum’da da işçiler ek zam talebiyle eylemler yapmış, günlerce süren eylemler kamuoyunda yankı uyandırmıştı. Patronun ve üye oldukları sendikanın sözüyle eylemlerini sonlandıran Eti Alüminyum işçilerinde 30’u eylemi sonlandırmalarının ardından işten atılmıştı.

“Patron iyi niyetli, eylem hukuksuzca!”

Sabahtan bu yana çeşitli görüşmelerin olduğu fabrikada Özçelik-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Selçuk Durmuş, patron ile yapılan bir görüşmenin ardından işçilere seslendi. Yapılan toplantıda patronun iyi niyetinden bahseden ve yapılan eylemin ‘Hukuksuzca’ olduğunu ileri süren Durmuş, “İşverenin iyi niyetini gördüm. ‘Eğer üretim olursa ben bir şeyler yapacağım’ diyor. Eğer üretimi başlatır, içeri girer çalışırsak taleplerimizi masada genel merkez düzeyinde istemeye devam edebiliriz. Yok hayır eylemimize devam edelim dersek, hukuksuzca olan eylemi ben size mal edemem. Şimdi size soruyorum; üretime başlayıp isteklerimizi ve taleplerimizi genel merkez düzeyinde devam ettirelim mi, yoksa bu şekilde durup devam edelim mi? Taleplerimizin yerine getirilmesi için üretimin başlaması gerekiyor” dedi.

Buna karşı işçilerden, “Devam. Değişen hiçbir şey olmamış. Bize tezgah başına gidersek bu konu hiç bir şekilde çözülmeyecek. Bizim talebimiz belli, bunun için üretimin başlamasına gerek yok” cevapları geldi. Bir süre devam eden tartışmaların ardından işçiler “Direne direne kazanacağız” sloganı atarak bekleme alanlarına geçti. Bu süreçte kendi aralarında değerlendirme yapan işçiler, sendika ve komitenin bir kez daha patronla görüşmesinin ardından yeni bir karar aldı.

“Vaatler yerine getirilmezse direnişe devam”

Son yapılan görüşmenin ardından bir kez daha işçilere seslenen Özçelik-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Selçuk Durmuş, “Bu saatten sonra eylemimiz devam ederse iş bizden çıkacak, biz de müdahil olmayacağız. Burada kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. işçi bölünsün de istemiyoruz, ya hep beraber ya hiçbirimiz. Üretim başlarsa paraları hesaplarınıza yatırmaları için konuşacağım. Bu böyle devam ederse sıkıntı yaşayacağız. Şu çarkı bir çevirelim, bu dişli bir rayına girsin gerisine bakacağız” diye konuştu. Gazetemize konuşan bir Gürdesan işçisi ise, “Patronun bir zeytin dalı uzattığı söylendi. Gün içerisinde birikmiş olan alacaklardan tüm çalışanların hesabına ödemeler yapılacağı ve zam oranın yeniden müzakere edileceği söylendi. Patronun uzattığı zeytin dalına karşılık olarak işçilerin bölümlere gitmesi istenildi. Yapılan oylamanın sonucunda eylemimizi sonlandırdık. Eğer gün içerisinde verilen vaatler yerine getirilmez ise tekrardan direnişe devam edileceği komite ve sendika tarafından işçilere aktarıldı” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz